Olomoucký mamograf je rychlejší a přesnější

Nejmodernějším mamografem se může pochlubit olomoucká fakultní nemocnice. Je jedním z pěti přístrojů svého druhu v Česku. Jeho výhodou je rychlost a přesnost.

K zobrazení potřebuje nový mamograf menší dávku záření a jeho výhodou je i možnost trojrozměrné vizualizace struktur tkáně. Díky tomu mohou lékaři odhalit ložiska o velikosti pouhé tři milimetry. Mamograf ve fakultní nemocnici je také mnohem přesnější a ženy nemusí podstupovat další zbytečná vyšetření.

„Vyšetření trvá asi tři minuty, s pacientkou pak máme více času na konzultaci. Ve většině případů používáme klasické dvojrozměrné zobrazení, ale u mladších žen, kde je prsní žláza hutná, můžeme nyní využít zobrazení 3D,“ popsala lékařka Lucia Veverková.

Přesnost mamografu dovolí odhalit změny, které by jinak nebyly patrné. Tím se pacientky vyhnou případným častějším vyšetřením nebo i kontrolnímu odběru vzorku tkáně – biopsii.

Ženám od 45 let hradí preventivní vyšetření prsou jednou za dva roky zdravotní pojišťovna. Mladší ženy by neměly preventivní vyšetření podceňovat, zvláště pokud se rakovina prsu vyskytla v jejich rodině. Za vyšetření ale zaplatí necelých 800 korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *