Virus zika je v Česku

Laboratorní testy potvrdily první dva případy nákazy virem zika, kterou si čeští turisté přivezli z infikovaných oblastí. Naštěstí ani v jednom případě nejde o těhotnou ženu. Muž (58 let) pobýval v první polovině února na Martiniku, žena (49 let) se vrátila z pobytu v Dominikánské republice. U obou se onemocnění projevilo nespecifickými chřipkovými příznaky a vyrážkou.

„Nejde o infekci šířící se v České republice, ale o zavlečené onemocnění z oblastí, kam jsme občanům nedoporučovali cestovat. V nebezpečí jsou pouze těhotné ženy, v ostatních případech se virus projevuje jen jako běžná chřipka,“ zdůraznil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Oba pacienti byli vyšetřeni na ambulanci Nemocnice Na Bulovce. Vzhledem k dobrému klinickému stavu pacientů bylo rozhodnuto o ambulantním léčení. „České zdravotnictví je připraveno s tímto onemocněním se vypořádat, ať už co do léčebných kapacit, či do laboratorní diagnostiky,“ uvedl Němeček.

Není důvod k panice ani k obavám z návštěvy lékaře. „Trpíte-li nespecifickými příznaky, jako je horečka či vyrážka, a v nedávné minulosti jste navštívili inkriminované oblasti, doporučujeme navštívit lékaře kvůli odběru krve a moči. Pokud nedojde ke zhoršení zdravotního stavu, je však možné toto onemocnění léčit zcela bezpříznakově,“ shrnula ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská. Samotné onemocnění se projevuje horečkou, bolestí hlavy a svalů, lehkým zánětem spojivek a vyrážkou.

Infekce virem zika se nepřenáší vzdušnou cestou, pouze prostřednictvím komárů. Nově potvrdila Světová zdravotnická organizace (WHO) přenos spermatem, proto se mužům po návratu ze zasažených oblastí nedoporučuje nechráněný pohlavní styk po dobu nejméně čtyř týdnů, v případě onemocnění dokonce po dobu šesti měsíců.

Ministr Němeček doporučuje nejezdit do oblastí zasažených virem, zvláště ženám ve fertilním věku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *