Ženu před streptokokem zachránila trpělivá sestra

 Více než čtyři roky trápily osmdesátiletou Růženu z Valašské Bystřice komplikované otevřené rány po celém těle způsobené jedním malým. Když nezabíraly žádné osvědčené metody léčby ran, paní Růžena (na snímku vpravo) už ztrácela naději a smiřovala se s nejhorším scénářem. Pomohla až speciální léčba vlhkého hojení nasazená převazovou sestrou Nemocnice Valašské Meziříčí, která doslova zachránila pacientce život.

Pacientka trpěla infekcí bakterie Streptococcus pyogenes, která je mimo jiné také původcem spálové angíny neboli takzvané růže. Tyto bakterie produkují toxiny, které „požírají“ lidskou tkáň, proto jsou někdy označovány jako masožravé. Bakterie se nejčastěji projevuje puchýřky, vřídky, gangrénou, nekrózou a způsobuje až rozpad kožní tkáně. Dalšími příznaky jsou běžná horečka, nevolnost a zvracení.

„Paní Růžena k nám do nemocnice přišla s jedním malým vřídkem na břiše, který se měl běžně léčit. Tehdy ještě nikdo netušil, do jakých rozměrů se onemocnění rozvine. I když pacientka neměla příznaky a ani stěry nenasvědčovaly infekci, pomocí kultivací jsme po několika týdnech odhalili přítomnost hemolytické streptkokokové infekce,“ vzpomněla převazová sestra Kateřina Palinčáková, která se úzce specializuje na léčbu ran.

Pacientce se z jednoho vřídku rány rychle rozšířily po celém břiše a také dále na stehno a bérce. Obrovské rány, které zasahovaly i svalstvo, způsobovaly nesnesitelné bolesti. Metoda léčby první volby – plastika kožních štěpů ze stehna, která se u těchto potíží používá, sice chvíli kůži paní Růženy pomohla, ale kvůli infikaci původních ran streptokokem se štěpy neuchytily a po čase odpadly.

„Měla jsem ukrutné bolesti, hlavně při převazech. Dvakrát jsem byla hospitalizovaná na jednotce intenzivní péče. Tam, když probíhaly pravidelné převazy, mě museli uspávat, abych to vydržela. Byla jsem už opravdu na pokraji svých fyzických a psychických sil. Převazové sestře paní Palinčákové jsem hodně vděčná, ta mi pomohla nejvíce,“ prohlásila pacientka. Ta se již dostala až do kritického septického stavu, kdy byla v ohrožení života. Zdravotní stav navíc komplikovala artróza.

„Byli jsme zoufalí, ale nehodlali jsme se vzdát. Rozhodla jsem se proto zkusit méně tradiční metodu vlhkého hojení, která je šetrnější. Léčba spočívá v aplikaci speciálních vlhčených silikonových polštářků,“ uvedla Palinčáková. Rány se začaly s novou léčbou pomalu zlepšovat a převazy se staly pro seniorku snesitelnými.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *