Bezlepkáři chtějí příspěvek na dodržování přísné diety

Celiakie se může projevit kdykoliv bez ohledu na věk. A projevy může mít různé.

„Celiakie je celoživotní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. U lidí s touto nesnášenlivostí dochází působením lepku ke změně povrchu sliznice tenkého střeva, mizí zde mikroklky a klky. V důsledku toho se povrch tenkého střeva snižuje, s tím se zmenšuje jeho schopnost trávení a vstřebávání živin. Typickými příznaky jsou průjem, plynatost, křeče, pokles hmotnosti nebo únava,“ konstatovala Ivana Ženíšková z nemocnice v Českých Budějovicích.

U dětí se celiakie nečastěji objevuje brzy poté, co jim byla prvně podána strava obsahující lepek – krupicová kaše, piškoty a polévky zahuštěné moukou. Děti začnou trpět průjmy, mají objemné nápadně zapáchající stolice. Trpí bolestmi břicha, které se začíná postupně zvětšovat. Děti ztrácejí chuť k jídlu, jsou často plačtivé a mrzuté. Ubývají na váze a málo rostou. Může se také projevit chudokrevnost z nedostatku železa.

U starších dětí a dospělých často propuká onemocnění po zátěži (nemoc, těhotenství). Kromě typických příznaků se může objevit zvracení, snížená chuť k jídlu, chudokrevnost, osteoporóza (řídnutí kostí), zvýšená kazivost zubů, bolesti kloubů, deprese nebo únava.

Alergií na lepek trpí podle odhadů jeden člověk ze sta. Jediným řešením je přísná bezlepková dieta.

Předsedkyně Sdružení jihočeských celiaků Marie Škopková tvrdí, že chce ve sdružení zaregistrovat co nejvíce nemocných, aby se organizace mohla stát silným partnerem při vyjednávání lepších podmínek pro bezlepkáře s úřady a institucemi.

„Máme celiakii, Duhringovu dermatitidu, alergii na lepek. Žádné úřady ani zdravotní pojišťovny neevidují náš počet, nikdo neví, kolik nás je. Existují jen odhady, které se značně liší,“ uvedla Škopková. Za zásadní považuje včasnou a správnou diagnózu, dohled a péči u gastroenterologa a příspěvky na jediný lék – bezlepkovou dietu od zdravotních pojišťoven.

Sdružení, působící v celém Jihočeském kraji, eviduje zhruba 300 rodin s bezlepkovou dietou, v některých jsou i tři nemocní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *