Drtička močových kamenů zkrátila operační časy na polovinu

Zkrátit časy operačních zákroků na polovinu umožnila českobudějovickým urologům supermoderní „drtička“ konkrementů (močových kamenů), jejíž sériovou verzi získali před rokem jako první na světě. Nový endoskopický přístroj Olympus ShockPulse je nejen velmi účinný, ale současně maximálně šetrný k organismu pacienta.

„Přístroj jsme již úspěšně použili k chirurgické léčbě urolitiázy při sedmi desítkách výkonů na ledvinách a zhruba dvou desítkách na močovém měchýři. Za zcela zásadní lze označit zkrácení doby výkonu o padesát procent, protože pro pacienty to mimo jiné znamená, už vzhledem ke zkrácení doby v narkóze, značné snížení operačních a pooperačních rizik. U patnácti procent výkonů jsme mohli využít přístroj tenčího průměru, což znamená znovu mnohem bezpečnější a komfortnější zákrok,“ uvedl zástupce primáře Urologického oddělení Nemocnice České Budějovice Aleš Petřík.

Nová „drtička“ se už rok používá při perkutánních operacích ledvin, tedy zákrocích, kdy se odstraňují močové kameny z dutého systému ledviny nově vytvořeným traktem z povrchu těla pacienta. Tento výkon je určen především pro nemocné s objemnými, velkými kameny v ledvině, nebo v horní části močovodu.

banner-zdraví-ginkgo

Přístroj nahradil obdobné, přibližně o osm let starší zařízení. Zatímco původní přístroj pracoval pouze na principu ultrazvukové drtičky, která rozmělňovala kámen a odsávala drť, je jeho nový nástupce s přibližně dvojnásobným výkonem navíc doplněn balistickým přístrojem. Lékař tak může při zákroku současně využít jak ultrazvuk i „sbíječku“. Díky těmto schopnostem dochází k rychlejší dezintegraci kamene.

Urologické oddělení českobudějovické nemocnice, které je jedním z nejvýznamnějších tuzemských center poskytujících komplexní terapii urolitiázy –tvorby močových kamenů – se vedle klasické medicínské činnosti postupně stává také vyhlášeným a hojně vyhledávaným vzdělávacím a vědeckým pracovištěm. Metody šetrné chirurgické léčby se zde učí specialisté z celé republiky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *