Matky mohou blíž k novorozencům

Gynekologicko-porodnické oddělení českobudějovické nemocnice dnes zahájilo provoz nové stanice perinatologie. Zhruba polovina nové jednotky s 26 lůžky bude sloužit ženám s rizikovým těhotenstvím. Druhá polovina pak matkám, jejichž děti byly, třeba z důvodu předčasného porodu, umístěny do péče neonatologického (novorozeneckého) oddělení a ony je z různých důvodů, například po císařském řezu, nemohou zatím doprovázet.

„Díky nové stanici zůstávají matka i dítě v jednom objektu nové budovy porodnice a neonatologie a dělí je od sebe pouze dvě podlaží. Matka sjede výtahem a hned je u svého dítěte. Jakmile to situace dovolí, přechází matka na neonatologické oddělení, kde již tráví čas přímo se svým potomkem, byť je třeba umístěn v inkubátoru. Celá stanice je tedy koncipována tak, abychom umožnili co nejdříve styk a kontakt matky s novorozencem. A to i v případech, kdy to dosud nebylo možné,“ uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení Petr Sák.

Nová stanice je umístěna ve čtvrtém poschodí loni v říjnu otevřeného moderního objektu porodnice a neonatologie za přibližně 210 miliónů korun a disponuje třinácti dvoulůžkovými pokoji. „Dříve to fungovalo tak, že matka byla hospitalizována například v porodnici ve Strakonicích a dítě na neonatologii v Českých Budějovicích. Dnes už mohou být spolu,“ poznamenal Sák.

Lékaři jihočeských porodnic přivedli loni na svět celkem 6549 dětí, což bylo o 203 více než v roce 2014. Všechna problematická těhotenství směřovala na specializované vyšší pracoviště v Českých Budějovicích.

Dětí s porodní váhou do 1000 gramů se loni narodilo 42, z toho 38, tedy 90 procent v českobudějovické nemocnici. „Je smutné, že padesát osm dětí bylo po porodech převezeno do českobudějovického centra. Došlo tak v mnoha případech ke zbytečnému odloučení matky a novorozence a dalšímu zatížení dítěte, kterému by šlo předejít porodem přímo v centru,“ uzavřel primář.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *