Světový den ledvin je tady, nechte se vyšetřit

České nemocnice nabídnou zájemcům vyšetření ke Světovému dni ledvin. Ten připadá na 10. března. Připomenou si ho i po celých jižních Čechách.

Letošní téma Světového dne ledvin je definováno jako prevence chronických onemocnění tohoto orgánu. Lidé by si měli uvědomit, že prevence nebolí. Ledviny jsou pro lidský organizmus totiž stejně nezbytné jako srdce či plíce. Jejich onemocnění má vliv na další, především kardiovaskulární nemoci. Chronické onemocnění ledvin nemusí pacienta bolet. Mezi projevy může patřit krev v moči, otoky nohou, únava, vyšší krevní tlak nebo časté močení – zejména v noci. Čím dříve je nemoc ledvin diagnostikována, tím jednodušší je léčba a tím nižší je riziko výskytu dalších onemocnění.  Selhávání ledvin v počátečním stadiu obvykle nelze poznat.

Čtvrtek

Hemodialyzační oddělení Nemocnice Písek ve čtvrtek 10. března preventivní akci spojenou s vyšetřením zdravotního stavu. Lidé by měli od osmi hodin ráno přijít nalačno a se vzorkem ranní moči v čisté nádobce. Pro zájemce je připraveno základní screeningové vyšetření moči a sedimentu, hladiny glykémie, cholesterolu a kreatininu. Tímto stanovením lze odhalit některou z civilizačních nemocí, jakými jsou cukrovka, porucha tukového metabolismu, onemocnění močových cest a hlavně poškození funkce ledvin. K tomuto závažnému stavu často přispívá cukrovka a vysoký krevní tlak. Opakované infekce močových cest mohou způsobit vážné komplikace.

Ve čtvrtek 10. března mohou zájemci o vyšetření přijít od 6 do 10.30 hosin s ranní močí na odběry také do nefrologické ambulance dialyzačního střediska Nemocnice Jindřichův Hradec. I tam nalačno. Následná konzultace s lékařem je v plánu od 13.30 hodin.

Už ve středu

Nemocnice České Budějovice se ke Světovému dni ledvin připojí už ve středu 9.března, podobně jako Nemocnice Strakonice, kde na ambulanci hemodialýzy v budově interního oddělení bude od 8 do 12 hodin přítomna zdravotní sestra, která bude zájemcům z řad veřejnosti nabírat vzorky a měřit jim krevní tlak.

Pacienti s patologickými nálezy budou následně pozváni na podrobnější lékařské vyšetření.

Hemodialýza s televizí

Nemocnice Prachatice se rozhodla světový den ledvin oslavit netradičním způsobem. Pro své pacienty se selhávajícími ledvinami, kteří leží na hlavním dialyzačním sále, nemocnice pořídila dvě nové LED televize. Pacienti tak budou mít větší komfort po dobu několika hodin týdně, které musí trávit na lůžkách dialýzy.

Světový den ledvin se řadí mezi jeden z mnoha dnů, věnovaných lidským orgánům. Mezinárodní federace pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost letos vyhlásila už jeho jedenáctý ročník.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *