Trénink paměti je důležitý pro pacienty na lůžku

V Nemocnici Český Těšín rozšířili terapeutickou péči o trénink paměti. Projekt byl zahájen prakticky zaměřenou přednáškou pro hospitalizované pacienty, která se konala symbolicky k příležitosti Národního týdne trénování paměti. Nemocnice pacientům ale nabídne rovněž individuální péči v oblasti mentálního zdraví.

„Na lůžkových odděleních naší nemocnice leží především starší pacienti, které často postihují také onemocnění nervové soustavy. Výjimkou nejsou ani lidé trpící Alzheimerovou chorobou či stařeckou demencí. Právě proto jsme se rozhodli našim pacientům nabídnout trénink paměti a kognitivních funkcí,“ uvedla Vladislava Pieniažková z oddělení následné péče českotěšínské nemocnice. Právě ona vedla první přednáškový workshop pro pacienty rehabilitačního oddělení.

banner-zdraví-ginkgo-paměťová karta

Pacienti se dozvěděli, jak chránit paměť před škodlivými vlivy jakými jsou stres, tréma, únava, alkohol, ale i nedostatek pohybu a sociální izolace. „Člověk je sociální bytost, která potřebuje sdílet názory a být v kontaktu s ostatními. Měli bychom se proto snažit být komunikativní a v každodenním životě odstranit rutinní návyky, třeba změnit trasu do práce, přestavět doma nábytek. To jsou některé z aspektů, které pomáhají i mentálnímu zdraví,“ prozradila Pieniažková.

Nejvíce si však lidé užili praktickou část přednášky, při které si aktivně vyzkoušeli různé metody tréninku paměti i pozornosti. „Člověk se dozvěděl, v čem má svá slabá místa a kde je třeba se ještě zlepšit. I když já na tom naštěstí nejsem nejhůře, pravidelně luštím křížovky a snažím se tak zůstat fit i mentálně,“ uvedl pan Ladislav z Českého Těšína, který aktuálně leží na rehabilitačním oddělení po operaci kyčle.

V přednáškách, které jsou určeny spíše pro zdravější seniorskou populaci, nemocnice hodlá pokračovat v pravidelném intervalu alespoň šestkrát do roka. Kromě toho se lékaři budou věnovat pacientům také individuálně.

„Nemocným, u kterých je již onemocnění nervového systému rozvinutější, nabídneme individuální sezení. Budeme se tak moci zaměřit na konkrétní aspekty jejich potíží a zapracovat na zlepšení,“ doplnila Pieniažková.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *