U mozkové mrtvice je důležité rozeznat příznaky

Přežít mozkovou mrtvici bez následků? Výsledky by mohly být ještě lepší, mnoho lidí ale nepozná příznaky mrtvice. Alarmující je, že čtyři z pěti pacientů vyhledají lékařskou pomoc pozdě. Olomoucká fakultní nemocnice má jedno z 11 českých cerebrovaskulárních center, kde se lidé s mrtvicí léčí nejmodernějším způsobem – mechanickou trombektomií.

„Tato metoda umožňuje přímé odstranění krevní sraženiny z ucpané mozkové tepny a je tak nejefektivnější a nejúčinnější léčbou mozkové mrtvice vůbec. Abychom ji ale mohli použít, musí k nám být pacient dopraven co nejdříve od vzniku prvních příznaků, je tedy nutné okamžitě volat záchrannou službu,“ vysvětlil Daniel Šaňák, vedoucí lékař olomouckého centra. Podle něj čas hraje pro poskytnutí akutní péče rozhodující roli a po šesti hodinách už je efekt léčby minimální.

Do čtyř hodin

Loni provedli olomoučtí odborníci mechanickou trombektomii u 76 pacientů. Další specializovanou metodou, která je velmi účinná, je systémová trombolýza. Lék, který rozpouští krevní sraženinu, je při ní podán pomocí infuze a musí k tomu dojít nejpozději 4,5 hodiny od prvních příznaků mrtvice. V minulém roce ji lékaři olomouckého centra použili ve 165 případech. Většinou se obě metody kombinují.

V cerebrovaskulárním centru Fakultní nemocnice Olomouc je ročně s mozkovou mrtvicí hospitalizováno více než 800 pacientů. Čtyři pětiny z nich ale bohužel vyhledají lékařskou pomoc pozdě a akutní specializovaná léčba by už nepřinesla žádný efekt.

Jak poznat mrtvici

„Typickými příznaky mozkové mrtvice je ochablá ruka nebo celá jedna polovina těla, svěšený koutek úst, potíže s řečí. Pokud někdo na sobě nebo na svých blízkých takové příznaky pozoruje, není nač čekat. Stává se nám, že přijímáme pacienta, který s těmito příznaky strávil celý víkend doma pod peřinou v naději, že samy odezní. Pak už je ale na akutní léčbu příliš pozdě,“ varuje Šaňák.

Olomoucký tým odborníků patří k nejzkušenějším v Česku. Metodu mechanické trombektomie, která je v současnosti jednoznačně nejúčinnější léčbou mozkové mrtvice, zavádělo olomoucké centrum už v roce 2010 jako jedno z prvních v zemi. Dosud tady byla použita u tří stovek nemocných. Lékaři při ní jediným vpichem přes stehenní tepnu zavedou speciální systém do sebe zasunutých katétrů, který protáhnou cévním řečištěm až do místa uzávěru mozkové tepny.banner-zdraví-ginkgo biloba

„V místě uzávěru se z koncového katétru vysune a rozvine stent, tedy zjednodušeně řečenodrátěný košíček, do kterého se zachytí krevní sraženina. Zachycená sraženina se následně stáhne do katétru a vytáhne se ven, čímž se ucpaná céva okamžitě uvolní a zásobení krví se obnoví. Vše se provádí pod rentgenovou kontrolou s pomocí angiografického přístroje,“ uvedl Martin Köcher, primář radiologické kliniky.

Úspěšná akutní léčba mozkové mrtvice vede k okamžitému efektu, příznaky tohoto závažného onemocnění odeznívají během několika hodin a pacient odchází domů v řádu dnů bez vážnějších následků. Pokud ale nemocný vyhledá lékařskou pomoc pozdě, specializovanou akutní léčbu už lékaři použít nemohou, následuje několikatýdenní hospitalizace a následky onemocnění mnohdy vedou až k trvalé invaliditě nebo končí i smrtí.

Více ZDE.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *