Ve Zlíně začalo fungovat PET/CT

Nové pracoviště s hybridním přístrojem PET/CT, jediným ve Zlínském kraji otevřeli v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. Přístroj za 51 milionu korun je umístěn na oddělení nukleární medicíny.

„Jedná se o nejmodernější diagnostickou metodu, která je nejvíce využívaná v onkologii, a to ke včasné diagnostice většiny nádorů a jejich metastáz, ke zjištění jejich recidivy a v plánování léčby. Využívat jej bude také kardiologie, neurologie, psychiatrie a další odbornosti. Pořízení přístroje přispěje k významnému zlepšení péče o naše pacienty,“ řekl ředitel nemocnice Pavel Calábek.

Jedinečnost PET/CT spočívá v možnosti získání současné kombinované funkčně anatomické informace. To znamená, že během jednoho vyšetření dostane lékař informaci jak o metabolických změnách, které provázejí nádorový proces, tak i o jejich přesném umístění. „Zvýší se tím diagnostická přesnost i citlivost vyšetření a ušetří čas, který pacient stráví v nemocničním prostředí a tím i jeho psychická zátěž,“ vyzdvihl výhody hybridního PET/CT primář oddělení nukleární medicíny Jaromír Bernátek.

Pacienta po příchodu na oddělení čeká nitrožilní podání radiofarmaka. „Nejčastěji používaným diagnostickým přípravkem u onkologických pacientů je preparát na bázi cukru – fluorodeoxyglukóza. Po aplikaci snímkujeme pacienta pod kamerou, laicky řečeno v tunelu. Celkový pobyt v oddělení trvá řádově jednu až dvě hodiny,“ upřesnil Bernátek.

Metoda je vhodná pro zjišťování většiny nádorů a jejich metastáz. V kardiologii lze přístroj využít k vyšetření prokrvení srdečního svalu a jeho metabolismu, důležitá je i možnost přesné kvantifikace jednotlivých výše uvedených parametrů. V neurologii má vyšetření své místo při výzkumu epilepsie a v psychiatrii pak v rámci diferenciální diagnostiky různých druhů demencí včetně Alzheimerovy choroby.

One Response to Ve Zlíně začalo fungovat PET/CT

  1. Tana napsal:

    dobry den dceři byla zjistena cervikalni intraepitelialni neoplazie …muj dotaz je zda se timto přistrojem da zjistit važnost teto nemoci dcera r.1986 dekuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *