Za 35 let bude Alzheimerovou chorobou trpět sto milionů lidí

Alzheimerova nemoc (stařecká demence) je neurodegenerativní mozkové onemocnění, které vede k demenci. Počet nemocných Alzheimerovou chorobou stále narůstá – ruku v ruce s trendem stárnutí populace, kdy se během druhé poloviny minulého století zvedl tři a půlkrát počet osob starších 65 let.

Procento nemocných v rámci vyšších věkových skupin stoupá – ve věku 65 let je postižených asi pět procent obyvatel. Toto číslo se přitom každých přibližně pět let zdvojnásobí, v kategorii pětaosmdesátiletých je pak nemocný prakticky každý třetí. Předpoklad je, že v roce 2050 vzroste počet postižených Alzheimerovou chorobou na závratných sto milionů lidí.

Jak se ale bránit nemoci, kterou dodnes lékaři neumí léčit? Zde jsou nejdůležitější:

Cvičení a fyzická aktivita

denně choďte (alespoň 40 minut), běhejte, plavte, zkrátka hýbejte se.

Správné stravovací návyky

stejně jako v případě onemocnění cév a srdce i Alzheimerova choroba si doslova libuje ve špatných stravovacích návycích. Omezte tuky a přidejte na antioxidantech – zelených čajích, mátě, lehčí stravě středomořského typu. Vhod přijde i vitamín E.

Správný životní styl

omezte stres a přísun toxických látek, nekuřte. (Alkohol ve velké míře škodí, v menší však může působit preventivně.)

Mentální kondice

důležitý je i samotný stav vašeho mozku, musíte jej udržovat ve formě konverzací, učením se, trénováním paměti, četbou nebo luštěním křížovek.

Návštěvy lékaře

nepodceňujte pravidelné kontroly. Včasné zjištění nemoci může její postup radikálně zpomalit.

Mezi často zmiňovanými příčinami Alzheimerovy choroby jsou genetika, následek poškození hlavy, maniodepresivní psychóza nebo užívání toxických látek.

banner-zdraví-vitamin E

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *