Zrak se dokáže regenerovat i po otravě alkoholem

Vědci zjistili, že zrak lidí, kteří přežili mírně a středně těžkou otravu metanolem, se postupem času zlepšuje. U těžce postižených pacientů, které sleduje pražský lékařský tým, žádné zlepšení zrakových funkcí odborníci nezaznamenali, naopak u některých z nich došlo ke zhoršení.

„Ukázalo se, že se parametry zrakových funkcí u většiny pacientů po roce a půl od otravy vrátily k normálním hodnotám. Lidé subjektivně pociťovali, že vidí lépe než brzy po propuštění z nemocnice,“ uvedl Sergej Zacharov z Kliniky pracovního lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Právě tam sledují pět desítek lidí, kteří se otrávili při metanolové aféře v letech 2012 a 2013. Jejich průměrný věk v době otravy byl 46 let.

Souvislost s civilizačními chorobami

Kyselina mravenčí vznikající při otravě metanolem poškodila téměř u poloviny pacientů i neurony v hlubokých strukturách mozku (bazální ganglia). Z dlouhodobého hlediska to může vést k určitému poklesu intelektuálních schopností, paměti nebo poruchy jemné motoriky. Chronický neurodegenerativní proces je příznačný zejména pro civilizační nemoci – Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu, jež v současné populaci postihují čím dál mladší lidi. Vědci nyní zkoumají, zda regenerativní a neurodegenerativní procesy podobné těm, co probíhají v zrakovém nervu v letech následujících po otravě metanolem, jsou přítomny i v hlubokých strukturách mozku.

banner-zdraví-vitamin A

Metanol je často přítomen v malých koncentracích v ovzduší pracovišť – v potravinářství, chemickém a farmaceutickém průmyslu. Používá se například jako rozpouštědlo, součást barviv, nemrznoucích směsí či pohonných hmot. Dlouhodobé zkoumání následků akutní otravy může dát mimo jiné odpověď na otázku, zda vystavení člověka působení tohoto jedu, byť v malých koncentracích, ale po delší dobu, může mít vliv na vznikneurodegenerativních onemocnění (Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba) nebo polyneuropatii (poškození periferních nervů).

Výzkum bude poračovat

„Ve zkoumání neurodegenerativních procesů u pacientů po akutní otravě metanolem bude tým pokračovat i v příštích letech,“ potvrdil děkan 1. lékařské fakulty Aleksi Šedo. Na výzkumu spolupracují rovněž vědci z IKEM a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

V období hromadných otrav metanolem v letech 2012 a 2013 bylo v českých nemocnicích hospitalizováno více než sto pacientů po akutní otravě, z nichž přibližně osmdesát procent přežilo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *