Brněnská nemocnice začala ordinovat pacientům konopí, české a jinak

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně byla loni v květnu prvním státním zdravotnickým zařízením, které začalo předepisovat léčebné konopí. Nemocniční lékárna nyní jako první vydala dvěma pacientům české konopí.

Léčebné konopí nemoci nevyléčí, ale dokáže mírnit symptomy anebo zbrzdit či dokonce zastavit jejich rozvoj. Konopí je tedy předepisováno ve většině případů až ve chvíli, kdy standardní léčba nezabírá a registrované léky nemají očekávaný účinek nebo vyvolávají u pacienta řadu nežádoucích účinků. Mezi nejčastější indikace patří například chronická bolest, především neuropatická a onkologická, roztroušená skleróza, nechutenství a onkologická onemocnění. Stejně jako jiný lék, ani konopí není naprosto neškodné. Ve skutečnosti jsou u jistých zdravotních obtíží rizika zvýšená – hrozí například psychóza a srdeční či jaterní poruchy.

Lékař Centra bolesti brněnské nemocnice Radovan Hřib přišel s novým způsobem aplikace lékařského konopí. Místo inhalace vaporizérem nebo podávání v čokoládě navrhl tepelně upravené konopí v podobě tobolek. „Jelikož pro všechny pacienty není vaporizér dostupný a příprava konopí formou čokolády je náročnější, napadlo nás podávat konopí ve formě tobolek,“ uvedl Hřib.

Pomalý nástup účinků v kombinaci s dlouhotrvajícím efektem jsou dva důvody, proč je ústní užití nejvhodnější pro chronické obtíže, které vyžadují trvalý přísun kanabinoidů v průběhu celého dne. V současné době je v Centru bolesti svatoanenské nemocnice léčeno konopím celkem šest pacientů, dalších deset jich nyní na tuto léčbu čeká.

„Jako lékař jsem rád, za každou novou metodu či lék, který dokáže pomoci pacientům s jejich problémy. Díky tendru ministerstva zdravotnictví vydáváme české konopí, které je výrazně levnější než dosud dodávané, tudíž je léčba dostupná pro větší počet potřebných a indikovaných pacientů,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny Martin Pavlík.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *