Na Albertově se lékaři učí na fantomech

Unikátní Centrum lékařských simulací pro pregraduální výuku studentů lékařství a příbuzných oborů otevřela 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Pracoviště je jedním z nejlépe vybavených výukových center svého druhu v Česku. Ročně jím projde více než 700 studentů.

Specializované místnosti věrně napodobují nemocniční prostředí včetně lékařských přístrojů. Umístěny jsou v budově Fyziologického ústavu na Albertově. Roli pacientů plní fantomy – figuríny řízené počítačem, které imitují dech, puls, srdeční aktivitu a další funkce lidského těla. Lze k nim připojit přístroje i provádět léčebné zákroky, na něž simulátory reagují. V učebnách jsou rovněž pacientské monitory, infuzní technika, ventilátory, defibrilátory, ultrazvuk, polohovatelná nemocniční lůžka a řada zdravotnických pomůcek.

„Simulační výuka umožňuje studentům získávat medicínské znalosti a především rozšiřovat praktické dovednosti. V dnešní době neoddělitelně patří k moderní pre i postgraduální přípravě lékařů. Pomáhá překonávat logistické problémy klinické výuky, vyplývající mimo jiné ze stále se zkracující doby hospitalizace, spektra pacientů, které ne vždy pokrývá všechny diagnózy, přesunu značné části nemocných do ambulantní péče,“ uvedl děkan Aleksi Šedo.

Přednosta Fyziologického ústavu Otomar Kittnar připomněl, že se výuka na simulátorech stala novým standardem ve vzdělávání lékařů na všech renomovaných univerzitách. „Z pedagogického hlediska je důležité, že simulace umožňují dokonalé propojení výuky praktických dovedností a teoretických znalostí na předem připravených klinických příkladech, a to již od prvních ročníků studia,“ řekl Kittnar.

Centrum je určeno především k výuce studentů medicíny, ale díky svému vybavení umožňuje i trénink lékařů a dalších zdravotnických profesí. Uskutečnily se zde již kurzy pro traumatology a anesteziology.

banner-zdraví-potravní doplňky

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *