Ojedinělá léčba rakoviny zachránila pacientovi život

V pražské nemocnici Na Bulovce provedli unikátní a v Česku první operaci k odstranění zhoubného mezoteliomu v pohrudnici. Pacientovi přitom museli také odstranit celou jednu plíci a zároveň využili hypertermické laváže neboli průplachu horkými cytostatiky.

Šestapadesátiletého pacienta chirurgové operovali 17. března a minulý týden ho mohli propustit do domácí léčby. Operace byla obtížná a trvala tři hodiny. Nemoc u pacienta lékaři diagnostikovali v roce 2008. Od té doby probíhala onkologická léčba, která však vyčerpala všechny své možnosti. Přestože nádor nevyléčila, měla nepochybně velký podíl na tom, že během let se nádor zvětšoval pomaleji, než je běžné. Díky tomu se pacient dožil úspěšné operace na chirurgické klinice.

Nezvyklé užití

„Hypertermická laváž se používá pouze při určitém typu nádoru. Jde o nádory, které se z různých orgánů dutiny břišní rozšíří na pobřišnici. To bylo dříve považováno za stav, který nelze vůbec vyléčit. My to však umíme,“ komentoval operaci přednosta chirurgické kliniky Jan Fanta. V oblasti hrudníku to podle něj v Česku nikdo nezkusil. „Není to využitelné pro každý typ nádoru, v tomto případě spolu s odstraněním plíce a pohrudnice to přineslo úspěch,“ dodal Fanta.

K tomu, že hypertermickou laváž lze za určitých okolností provést i jinde nežli v dutině břišní přivedla přednostu také loňská mezinárodní konference v Praze, kde italský lékař popsal několik operací podobného typu, které úspěšně provedl v Itálii. Další podobné operace proběhly také v USA. Celkově je podobných operací ve světě dohledatelných pouze 120.

Pacient je nyní v domácím léčení a rád by se vrátil ke své profesi strojvedoucího.

Odstranění plíce a pohrudnice v kombinaci s hypertermickou laváží mohlo proběhnout pouze v Nemocnici Na Bulovce. Žádná jiná nemocnice nedisponuje potřebným přístrojem. Podstata dosud využívané léčby pro dutinu břišní je v tom, že při operaci trvající i 16 hodin odstraní lékaři všechny viditelné nádory v břišní dutině.

Český přístroj podle amerického vzoru

„V břiše ale zůstanou i mikroskopické nádory, které nevidíme. Ty se za pomoci speciálního přístroje snažíme zničit horkým cytostatikem,“ objasnil František Antoš z chirurgické kliniky. Cytostatikum musí mít teplotu 42 až 44 stupňů. Právě tato teplota je optimální a přístroj musí zajistit cirkulaci i udržení teploty. Kdyby klesla, účinnost cytostatika bude mnohem menší. Po takovéto léčbě jsou pouhým okem neviditelné nádory zničeny a neměl by být nastartován proces nového bujení.

Právě metodu hypertermické laváže přivezl profesor Antoš ze Spojených států v roce 1999. Američtí kolegové mu velice ochotně vysvětlili všechna úskalí této náročné operace a předvedli mu přístroj, který používají k vymývání. Cena vymývací aparatury však vycházela na sto tisíc dolarů. Profesor Antoš se ale tenkrát náhodou dověděl o inženýru Miroslavu Skálovi, geniálním konstruktérovi infuzních pump a dalších lékařských přístrojů. Zašel za ním, vysvětlil mu, co potřebuje, a Skála řekl, že se pokusí zařízení postavit. Za šest týdnů ho přivezl. Přístroj prošel státní zkušebnou. Metodiku posvětila vědecká rada ministerstva zdravotnictví.

„Hypertermická laváž má úspěch pouze u určitého typu nádorů. V naší republice se dá použít asi u dvaceti až třiceti lidí ročně,“ řekl Antoš. Odborníci bulovecké chirurgie tak mohli dosud tímto způsobem prodloužit život téměř třem stovkám pacientů, kteří trpěli rakovinou břišních orgánů a pobřišnice.

banner-zdraví-potravní doplňky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *