Tři dny jako v břiše

Na základě doporučení ortopedických i neonatologických odborníků začala šumperská nemocnice měřit novorozence až třetí den po porodu. Chce tak zabránit nefyziologickému natahování končetin ze schoulené polohy plodu v matčině břiše. Pokud budou rodiče trvat na tom, že chtějí znát míru svého miminka hned po narození, dítě jim bude samozřejmě změřeno.

„Už samotný příchod na svět je pro miminko stresující záležitost. Musí se vyrovnat se změnou teploty, přerušením pupečníku, světlem. Vše je pro něj neznámé, stejně tak jako změna polohy. Rozhodli jsme se proto měřit délku novorozence až třetí den po porodu, zabráníme tím natahování končetin, které je pro novorozence po porodu traumatizující a z ortopedického hlediska nevhodné,“ vysvětlila vrchní sestra novorozeneckého oddělení Nemocnice Šumperk Monika Žaitliková.

Jak sama přiznává, informace o váze a míře miminka je pro rodiče ještě na porodním sále důležitá. Mnohdy je to jedna z prvních věcí, o kterou se zajímají. Na druhou stranu nově vzniklou situaci rodiče chápou a mnoho žen novinku v porodnici dokonce vítá.

banner-zdraví-kozí mléko pro děti

„Budoucí maminky jsme o našem rozhodnutí, měřit novorozence až třetí den po porodu, informovaly už i na sociálních sítích a musím říct, že ohlasy byly veskrze pozitivní,“ dodala vrchní sestra.

Do porodnice v Nemocnici Šumperk přijíždí nejčastěji budoucí maminky z šumperského, zábřežského a částečně také z ústeckoorlického regionu. Porodnice disponuje celkem dvaadvaceti lůžky a čtyřmi nadstandardními pokoji. Oddělení nabízí řadu nadstandardních služeb – například cvičení pro nastávající maminky, ultrazvukový záznam na DVD a řadu dalších. Oddělení nabízí samostatné porodními boxy, které ženám během porodu zaručí maximální soukromí. Moderní koupelny a sociální zázemí jsou samozřejmostí, stejně tak bezplatné připojení k internetu. Oddělení podporuje poporodní bonding a samozřejmostí je i pobyt maminek s dětmi 24 hodin denně a přítomnost otce, či jiné blízké osoby, u porodu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *