Jeden vzorek – čtyři technologie

Doslova revoluční přístroj k analýze biologických vzorků má nově k dispozici laboratoř Nemocnice Český Těšín. Jedná se o analyzátor Dimension Vista 500, který při analýze jediného vzorku kombinuje hned čtyři měřící technologie. Díky tomu šetří přístroj čas i náklady a také nabízí lepší komfort pro pacienty. 

„Hlavní výhodou je především možnost kombinace různých měřicích technologií při analýze jediné zkumavky. Díky tomu můžeme z jednoho odběru pacienta vyšetřit základní biochemii, imunochemii i kardiální markery,“ prohlásil Miroslav Skarka, vedoucí oddělení klinické biochemie a hematologie českotěšínské nemocnice.

Velkou výhodou je také rychlost, která umožňuje analyzovat až tisícovku vzorků za hodinu. Z každého vzorku navíc přístroj zjistí více informací za kratší dobu, než tomu bylo v minulosti.

„Analyzátor umožňuje provádět konkrétně analýzu technologií ISE, rutinní biochemii, ale také vzácnější fyzikálně-chemickou nefelometrii nebo unikátní a náročnou LOCI technologii pro imunoassay, která se používá při speciálních vyšetřeních, jakými jsou stanovení kardio-markerů, tumormarkerů, nebo diagnostika hormonů štítné žlázy či anémie,“ dodal Skarka.

Nový vysoce inteligentní systém je navíc plně automatizovaný, čímž odpadá riziko chyby lidského faktoru. V Česku jsou podobné přístroje v provozu pouze na několika málo vybraných pracovištích.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *