Trvalá péče o pacienty s osteoporózou

Proti opakovaným zlomeninám u lidí s osteoporózou je zaměřen projekt neurochirurgického oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati a Osteologické akademie Zlín. Projekt je součástí evropské aktivity Capture the fracture a jeho smyslem je komplexní péče o pacienta trpícího řídnutím kostí i po propuštění z nemocnice, aby mu nehrozila další zlomenina.

„Starší pacienti kvůli osteoporóze trpí například zlomeninami obratlů. Mnohé z nich operujeme. Po operaci nebo i po neoperační léčbě chybí kvůli nedostatečné organizaci v Česku přímá návaznost na další došetření a terapii jak medicínskou, tak rehabilitační a sociální. Pokud se pacientovi takové péče nedostane, hrozí vznik další zlomeniny do dvou let se všemi riziky souvisejícími s opakovanou léčbou. Znamená to další omezení aktivního života, což může negativně ovlivnit jeho kvalitu i délku,“ sdělil primář neurochirurgického oddělení Michal Filip. Proto se jeho oddělení podílelo na projektu, aby se postupně minimalizoval počet pacientů, kterým se komplexní péče při léčbě osteoporózy nedostane.

Podle primáře jde o organizační sladění kompletní odborné péče podle odborných doporučení. V praxi to znamená, že pacient po operaci osteoporotické zlomeniny – pokud souhlasí, zůstává už napořád pod kontrolou lékařů osteologického centra ve spolupráci s dalšími odborníky. Ti mu pomocí speciálních přístrojů změří kvalitu a řídkost kostí a nasadí potřebnou léčbu. Nejedná se jen o léky, ale také o léčbu a rehabilitaci v lázních.

banner-zdraví-potravní doplňky

„Ročně odoperujeme až šedesát zlomenin páteře způsobených většinou osteoporózou v různém stadiu, a to převážně u seniorů ve věku nad sedmdesát let. Projekt by měl pomoci zlepšit kvalitu života této skupiny obyvatel a umožnit jim návrat zpět do běžného života k plné samostatnosti či potřeby minimální dopomoci,“ řekl Filip. Doplnil, že se však nejedná jen o operaci páteře.

V rámci projektu se péče může týkat mnohem širšího okruhu pacientů, například v oboru traumatologie a ortopedie, jako jsou operace dlouhých kostí. Projekt lze využít i u pacientů, kde se zlomenina léčí bez operace.

Výsledky projektu prokázaly, že se riziko další zlomeniny podařilo snížit. Zlepšila se v první řadě kvalita aktivního života seniorů a zároveň byly efektivně využity finanční prostředky určené na zdravotní a sociální péči této skupiny obyvatel.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *