Bezbolestná operace hemeroidů

Chirurgové Nemocnice Prostějov provedli v těchto dnech zcela poprvé bezbolestný zákrok k ošetření hemoroidů.

Nová metoda se zkratkou THD využívá dokonalé lokalizace příčiny hemoroidů ultrazvukovou sondou. Ve srovnání s dosavadní praxí je podstatně méně bolestivá a současně výrazně spolehlivější ve svém léčebném efektu. Pacienti mohou být navíc po zákroku brzy propuštěni do domácího léčení a již třetí nebo čtvrtý den po operaci se vracejí ke každodenním aktivitám.

Jako vůbec první pacientka podstoupila zákrok čtyřiačtyřicetiletá žena z Prostějovska, kterou potíže s hemoroidy trápily od porodu. „Pacientka byla vzhledem k rozsahu onemocnění a selhání ostatních metod léčby hemoroidů ideálním kandidátem pro zákrok metodou,“ uvedl Petr Špička z chirurgického oddělení Nemocnice Prostějov.

Toto nadstandardní ošetření se provádí v bezpečném prostředí operačního sálu v celkové anestezii. Pacient je následný den po operaci propuštěn domů. Pooperační bolest je většinou minimální, a pokud to je opravdu nezbytné, stačí pacientovi běžná analgetika v tabletové formě. Po třech až čtyřech dnech se ošetřený vrací k běžnému způsobu života.

banner-zdraví-pivovarské kvasnice

„Velkou výhodou tohoto ošetření je to, že se neodstraňuje žádná tkáň konečníku, a tudíž odpadá bolestivé hojení ran. Prakticky jsou eliminována rizika spojená s ostatními typy operací hemoroidů,“ vysvětlil Špička s tím, že metodu lze použít prakticky u každého pacienta s hemoroidálním onemocněním. Především je ale tento typ operace nabízen pacientům s pokročilejším stupněm hemoroidů.

Ačkoliv hemoroidy často ještě patří mezi „společenská tabu“, jedná se o problém hojně rozšířený. V kategorii 50+ trpí hemoroidy více než polovina populace. Lidé se obvykle s těmito potížemi naučí žít, a tudíž lékaře vyhledávají teprve v případě alarmujících příznaků, jako je krvácení, často i masivní.

„Mnoho lidí si onemocnění raději vůbec nepřipouští a tyto příznaky přehlíží, často také ze strachu z bolestivého ošetření. Takový přístup k těmto potížím je pro nemocného velmi riskantní. Hemoroidy mohou být často jedním z prvních varovných příznaků závažného onemocnění konečníku a tlustého střeva, nádory nevyjímaje,“ varoval Špička.

Ročně ošetří na chirurgickém oddělení Nemocnice Prostějov kolem jedné až dvou stovek pacientů a operují okolo šedesáti pacientů s pokročilým stupněm hemoroidálního onemocnění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *