Českobudějovická ortopedie testovala nový endoskop

Jako první lékaři v Evropě použili lékaři v Českých Budějovicích kameru se zdrojem světla a monitorem v dosud nevyráběném vysokém rozlišení. Artroskopický přístroj, který je na trhu pouze několik měsíců, využili minulý týden k operacím 22 pacientů. Vyzkoušeli na něm všechny výkony, které rutinně provádí a navíc i některé méně frekventované.

„Jednalo se nejen o artroskopie kolenního kloubu s ošetřením menisků, ale zejména o rekonstrukce zkřížených vazů, reinzerci svalových úponů v ramenních kloubech a také jsme ošetřili jednu pacientku s bolestivým přeskakováním kyčle,“ uvedl Pavel Sadovský z Ortopedického oddělení Nemocnice České Budějovice.

Ortopedické oddělení českobudějovické nemocnice mělo přístroj značky Olympus v hodnotě 2,8 milionu korun zapůjčeno jako první pracoviště v Evropě na několik dní. „Jedná se o vysoce kvalitní artroskopický přístroj. Kameru se zdrojem světla a monitorem ve vysokém rozlišení umožňuje nezvykle kvalitní pohled do nitra kloubních dutiny. Mohli jsme pozorovat i jemnou kapilární síť ve stěně kloubní a nejjemnější detaily,“ popsal lékař Jaroslav Novák.

Nový endoskopický systém nabízí chirurgům čtyřikrát větší rozlišení a ostrý obraz. Lékaři díky němu mohou pracovat precizněji a bezpečněji. Nemocnice nyní zvažuje jeho nákup.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *