Plazmu začala odebírat i českobudějovická nemocnice

Českobudějovická nemocnice zahájila odběr krevní plazmy od dárců. Doposud zajišťovalo Transfúzní oddělení Nemocnice České Budějovice pouze odběr krve, nyní tam funguje bezpříspěvkový odběr krevní plazmy.

„Krevní plazmu odebíráme pomocí speciálních přístrojů – separátorů, přičemž buněčné složky krve jsou převedeny zpět do krevního oběhu dárce. Odebraná plazma se používá jako nenahraditelná surovina ve farmaceutickém průmyslu při výrobě celé řady léků,“ uvedl primář transfúzního oddělení Petr Biedermann.

K odběru krevní plazmy se může přihlásit každý, kdo v posledních dvou letech alespoň jednou absolvoval běžný odběr krve, má dobré žíly a váží více než 60 kilogramů. Odběr trvá přibližně 45 minut a probíhá na jednom ze tří separátorů. Započítává se stejně jako odběr krve pro další oceňování, dárci náleží stejná doba na zotavenou jako u odběru krve a odběr si lze finančně odečíst pro daň z příjmu.

Dárce plazmy bude nemocnice zpočátku hledat mezi již registrovanými dárci krve, kterých eviduje takřka deset tisíc. Jedním z prvních oslovených byl i Jan Boňko z Volyně. „Krev daruji už čtvrtým rokem a nyní jsem se rozhodl i pro odběr plazmy. Pokud tímto způsobem mohu pomoci, jsem rád,“ řekl Boňko.

Zájemci o odběr krevní plazmy se mohou hlásit v evidenci dárců krve nebo kontaktovat transfúzní oddělení nemocnice.

banner-krev-železo

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *