Pohybem proti arytmii

Ústup srdečního onemocnění a celkové zlepšení zdravotního stavu – takový by měl být výsledek společného projektu ostravské polikliniky Agel a třinecké Nemocnice Podlesí.  Inspirován zahraničními studiemi, které prokázaly, že změna životosprávy a pravidelná pohybová aktivita má pozitivní vliv na srdeční arytmii.

„Stejnou možnost jsme chtěli nabídnout také českým pacientům, mezi kterými rok od roku přibývá počet lidí s onemocněním srdce,“ uvedla ředitelka polikliniky Bogna Jiravská-Godula.

První klienti, kteří se projektu účastní již od ledna letošního roku, na sobě již dnes pozorují pozitivní změny. V celé skupině došlo ke snížení hmotnosti v průměru o dva kilogramy, individuálně ke zvýšení kondičních parametrů a k ústupu zdravotních potíží.

Do skupiny se přihlásil i sedmdesátník Ivan Kondýsek. „Netrpím nadváhou, alkohol piji jen střídmě, a přesto mne zhruba před pěti lety postihly velmi nepříjemné srdeční potíže. Hlavně v noci bylo bušení srdíčka tak nepříjemné, že jsem nemohl spát,“ popsal Kondýsek. Kvůli potížím musel dokonce podstoupit zákrok na srdci. V rámci programu Pohybem proti arytmii má za sebou šest týdnů intenzivního cvičení pod odborným pohledem a již nyní na sobě pozoruje pozitivní účinky. „I když jsem měl ke sportu vždy blízko, cítím se teď mnohem lépe. Pozoruji na sobě také psychické uvolnění, pohodu a také mnohem lépe snáším změny počasí a atmosférického tlaku,“ doplnil Kondýsek.

banner-zdraví-lecitin-cholesterol

Každý účastník programu projde na začátku komplexním vyšetřením, včetně sedmidenního pozorování pomocí speciálního mobilního LOOP rekordéru, který zaznamenává srdeční aktivitu po celý týden.

„Poté se mohou klienti začít věnovat pohybovým aktivitám, jednou týdně individuálně a jednou týdně v rámci skupinového cvičení. Vždy pod dohledem fyzioterapeuta, a to nejen v tělocvičně, ale také venku. Cílem je postupně zlepšit funkce srdce i plic, a tak i celkovou kardiorespirační zdatnost, která je dle studií prevencí před vznikem fibrilace síní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *