Šetrnější metoda léčby křečových žil

Křečové žíly postihují v dospělém věku až polovinu populace. Třinečtí lékaři, kteří neustále rozvíjí současné trendy v léčbě tohoto onemocnění, pacientům nabídli novou metodu léčby.

Nově zavedeným zákrokem je miniinvazivní metoda Clarivein, která byla vyvinuta v USA. Vzhledem k vysoké šetrnosti s ní mohou lékaři ošetřit jak povrchové podkožní žíly dolních končetiny, tak i žilní spojky (perforátory) a další postižené žíly.

„Při zákroku zavedeme pod ultrazvukovou kontrolou do postižené žíly velmi tenký katétr, jehož špička rotuje rychlostí asi tři a půl tisíce otáček za minutu, čímž dojde k narušení vnitřní výstelky žilní stěny. Současně vstřikujeme sklerotizační roztok, který zajistí uzavření žíly po celé její délce,“ popsal primář Centra cévní a miniinvazivní chirurgie Nemocnice Podlesí Lubomír Blaha.

Zákrok je rychlý, bezbolestný a bezpečný a je prováděn v rámci jednodenní chirurgie. Po ošetření musí pacient pouze na končetině nosit elastické obinadlo nebo speciální punčochu. Pacient se může téměř ihned vrátit ke svým každodenním aktivitám. „Ošetřená žíla splaskne, stěny se slepí k sobě, žíla zaniká a po několika týdnech se přemění v tenký vazivový pruh, který se vstřebá,“ doplnil Blaha.

Terapii metodou Clarivein musí vždy na základě diagnózy doporučit lékař. Roli vždy hraje řada faktorů, jako je typ žilního postižení, rozsah křečových žil nebo další přidružená onemocnění.

„Z miniinvazivních metod využíváme k operacím nejvíce radiofrekvenční ablaci kmenových varikozit,“ uvedl Blaha. Radiofrekvenční ablace patří u varixů dolních končetin v Nemocnici Podlesí mezi nejčastější prováděné zákroky. Tuto metodu zde lékaři provádí již sedm let a v Moravskoslezském kraji mají nejvíce zkušeností.

banner-viperoderm

Léčba křečových žil pomocí radiofrekvenční ablace metodou Venefit je také velmi šetrná a jemná operační technika. „Při této metodě opět pod dohledem ultrazvuku zavedeme malý katétr do nemocné žíly. Zde pomocí radiofrekvenční energii, tedy tepla, dojde ke zmenšení žilní steny a k uzavření žíly. Také tato metoda je šetrná, efektivní, bezpečná a umožňuje časný návrat k běžné zátěži,“ konstatoval primář.

Centrum cévní a miniinvazivní chirurgie, které spadá pod Vaskulární centrum Nemocnice Podlesí, je specializované zejména na diagnostiku a léčbu postižení cév – od krčních tepen zásobujících mozek až po tepny nebo žíly dolních končetin, problematiku aorty nevyjímaje. V Centru cévní a miniinvazivní chirurgie každoročně operují téměř 500 pacientů s varixy dolních končetin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *