Nadějí pro dlouhý život jsou myokiny

Moderní doba přináší množství příležitostí, jak si ulehčit život. Bohužel se zdá, že i to může být jedna z hlavních příčin vzestupu kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a obezity v posledních 40 letech. Ačkoliv díky moderní medicíně se prodloužila délka života o několik let za posledních dvacet let, nelze zcela říci, že zůstává zachována jeho kvalita.

Mnohé může vysvětlit „špatný“ životní styl, který jistě s sebou přináší 21. století a s ním především omezení pohybové aktivity. Už Hippokrates znal význam pohybové aktivity, když prohlásil, že chůze je nejlepší lék. Vědecké důkazy o prospěšnosti pohybu jsou známy více než šedesát let v oblasti kardiovaskulárních onemocnění, více než padesát let u vysokého krevního tlaku, více než čtyřicet let u cukrovky, ale i u dalších onemocnění, jako je například osteoporóza nebo dokonce deprese a úzkost.

„Pohybová aktivita hraje zcela zásadní roli v léčbě a prevenci většiny onemocnění a nosnou silou jsou myokiny, které jsou produkovány svalem, který je aktivní. Zdá se, že to jsou ty pravé léky, které máme všichni v sobě a které si umíme i docela levně vyrobit,“ vysvětlil Vladimír Tuka z III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Myokiny působí na tukovou tkáň, mozek, gastrointestinální trakt, kost, srdeční sval, cévy a zdá se, že hrají roli i v prevenci některých nádorových onemocnění.

Životní styl není jen pohyb, ale také zdravější stravování a trávení volného času. Je prokázáno, že pohybová aktivita v dětství a adolescenci nejvíce ovlivňuje nižší hmotnost v dospělosti. Od roku 2010 se zvýšila skupina osob, které nevykonávají žádnou intenzivní pohybovou aktivitu zhruba o čtvrtinu a středně intenzivní aktivitu dokonce o třetinu. „Sportující a pravidelně pohybující se lidé, mají dvakrát větší šanci, že nebudou mít vysoký krevní tlak a dokonce tři a půlkrát větší šanci, že nebudou mít cukrovku,“ uvedl Martin Matoulek z III. interní kliniky.

Je nepochybné, že pohybová aktivita hraje významnou roli i ve výskytu depresí a dalších psychiatrických onemocnění. Je vysoce pravděpodobné, že za zvýšený výskyt těchto onemocnění v posledních letech může být odpovědná snížená fyzická zátěž v práci, která není dodatečně nahrazena sportovními a pohybovými aktivitami.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *