Olympionici zamíří po návratu z Ria na vyšetření

S ohledem na fakt, že v oblasti konání Olympijských her existuje riziko nákazy virem Zika, rozhodl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček o zajištění zdravotních testů pro olympijskou výpravu ihned po jejím návratu do vlasti. Testování provede specializované pracoviště Zdravotního ústavu v Ostravě.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení pro olympioniky a návštěvníky Letních olympijských her, které se uskuteční 5.–21.  srpna ve městech Rio de Janeiro, Brasília, Salvador, Belo Horizonte a São Paulo.

„Snažíme se chránit zdraví českých občanů a vést je k zodpovědnosti při cestování a po něm, aby byly před nákazou virem Zika uchráněny především těhotné ženy a osoby se sníženou obranyschopností organismu. Také sportovci, kteří budou na olympiádě vystaveni enormní fyzické zátěži a budou reprezentovat naši zemi, si zaslouží podporu,“ upozornil Němeček.

Riziko spojené s výskytem viru Zika v místě konání her si uvědomuje i výprava českých olympioniků. „Situaci vůbec nepodceňujeme, uděláme vše pro to, abychom sportovce nevystavili riziku. Poslední zprávy naštěstí mluví o tom, že s příchodem zimního počasí na jižní polokouli počet nakažených virem dramaticky poklesl,“ uvedl šéf české výpravy Martin Doktor.

Podle šéflékaře české výpravy Jiřího Neumanna je nejúčinnější prevencí zabránit bodnutí komárem. A to jak použitím repelentů, tak pohybem v místech nezasažených komáry. „Například instalujeme do pokojů klimatizace, abychom nemuseli otevírat okna. Důraz také budeme klást na správné použití repelentu, který musí být nanesen jako nejsvrchnější vrstva na pokožce, například až na opalovací krém, protože jinak komára neodradí,“ dodal Neumann.

Doporučení

Ministerstvo zdravotnictví proto v souvislosti s rizikem nákazy virem Zika doporučuje těhotným ženám, aby na LOH v Brazílii necestovaly vůbec. Jejich partneři by se do konce těhotenství měli zdržet společného sexu, nebo by měli provozovat jen chráněný pohlavní styk s použitím kondomu.

Bezpečný sex by měl trvat minimálně osm týdnů po návratu i u netěhotných párů. Pokud se u muže projeví příznaky onemocnění, měl by praktikovat bezpečný sex s použitím kondomu nebo se zdržet sexu minimálně půl roku od onemocnění.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *