Exotika? Jedině s očkováním

V poslední době vzrůstá zájem turistů o cestování do exotických destinací. Bohužel i tam hrozí kromě úrazů nástrahy v podobě nemocí, proti kterým se lze chránit očkováním.

Před cestou je nutné si zkontrolovat platnost základních očkování, především proti tetanu. „Nejméně čtyři až šest týdnů před odjezdem by měli cestovatelé konzultovat plánovanou cestu v ambulanci cestovní medicíny, přinést očkovací průkaz a společně s lékařem sestavit očkovací plán dle cílové destinace, věku, zdravotního stavu, alergie, způsobu ubytování,“ upřesnila primářka infekčního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Eva Černá.

Mezi očkováním proti jednotlivým nemocem je podle ní nutné dodržovat určité intervaly. Některé vakcíny mohou být aplikovány společně, jiné ne. „Někteří klienti berou více léků, proto je vhodné, aby očkování bylo podstoupeno v ambulanci cestovní medicíny a aby bylo řízeno jedním lékařem,“ doplnila Černá.

V zahraničí je potřeba být ve střehu, i pokud jde o ošetření v místním zdravotnickém zařízení.

„Je velmi důležité vyžádat si vždy podrobnou písemnou zprávu, na všechno se vyptat, případně si poznačit, co vám v zahraničí aplikují. Měla jsem případ mladé ženy, kterou v Thajsku pokousala opice a byla ošetřena v místním zdravotnickém zařízení. Dostala v sáčku léky bez názvu, naočkovali ji, ale nevěděla proti čemu, jakou očkovací látku jí aplikovali, zkrátka vůbec nic. Tehdy jsme vytušili podle počtu vpichů, že šlo zřejmě o sérum proti vzteklině. Problém byl, že k nám přišla s pozdní alergickou reakcí v místech aplikace séra a písemný záznam chyběl. Přitom stejnou látku už dotyčná v životě nesmí dostat,” popsala primářka Eva Černá.

Ambulance cestovní medicíny v uherskohradišťské nemocnici je zájemcům otevřena vždy v úterý a čtvrtek a zájemce nepotřebuje doporučení praktického lékaře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *