Jiří Klein odstranil pacientům dva obrovské nádory

Dva nádory o váze 27 a 12 kilogramů vyoperovali pacientům lékaři chirurgického oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati. U obou mužů ve věku 68 a 40 let se jednalo o zhoubné tumory. Starší pacient byl v nemocnici hospitalizovaný přes půl roku, mladší mohl dvanáct dní po operaci odejít domů. Oba jsou v další péči onkologů.

„Starší pacient měl hodně přidružených onemocnění, z toho řadu vážných. Měl bolesti a byl dušný i v klidu. Riziko operace bylo velmi vysoké. Typ a objem nádoru však nedával uspokojivé šance na jeho zmenšení nebo vyléčení jinou než chirurgickou cestou. Během šestihodinové operace, která se uskutečnila ve spolupráci s primářem urologie Jaroslavem Hynčicou, nedošlo kromě větší krevní ztráty k vážným rušivým příhodám,“ řekl primář Jiří Klein, který pacienta se svým týmem operoval. (Na snímku s vyoperovaným nádorem.)  

Pooperační průběh však byl podle očekávání lékařů extrémně náročný. Komplikace si vyžádaly reoperace a náročnou intenzivní a rehabilitační péči. Hospitalizace nakonec trvala přes půl roku. „Prognóza je vzhledem k povaze růstu tumoru a jeho vztahu k důležitým strukturám břišní dutiny nejistá, ale to jsme věděli předem a v tomto smyslu byl pacient poučen. Nešlo o ojedinělou operaci, ale nejde ani o běžný denní chleba,“ dodal operatér.

„Nádor mi tlačil na ledviny, játra, plíce a poslední týdny před operací jsem měl velké potíže s dýcháním. Cítil jsem konec a sám jsem chtěl operaci, i když jsem byl seznámen s rizikem. Říkal jsem si, že nemám co ztratit. Původně si všichni mysleli, že jsem tak obézní, i bolesti zad jsem tomu přisuzoval,“ uvedl operovaný pacient. Původně vážil 168 , nyní 119 kilogramů. Potvrdil, že se cítí mnohem lépe.

Mladší pacient z Uherského Hradiště si k operaci nádoru vybral zlínskou Baťovu nemocnici cíleně. „Vím, že onkocenter je v republice několik, ale zjišťoval jsem si, kdo má nejlepší chirurgickou část. Na internetu jsem se dočetl, že u vás lékaři pod vedením profesora Kleina odoperovali pacientce tumor extrémních rozměrů. Tak jsem ho kontaktoval. Setkali jsme se, vysvětlil mi  vše kolem operace narovinu,“ popsal pacient.

Podle Kleina byl pacient v dobré kondici, nádor odstranitelný v jasných a chirurgicky bezpečných liniích. „Nádor však zaujímal ledvinu, kterou jsme mu tedy museli také vzít. Šlo o nutnou oběť v rámci onkologické bezpečnosti. Lze předpokládat dobrou prognózu, i když v onkologické chirurgii není nikdy stoprocentní jistota,“ uzavřel Klein.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *