Otec a syn posunuli výsledky urologie – zastavili únik moči po operaci

Významného úspěchu dosáhli chirurgové z Urologické kliniky Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vytvořili novou techniku, díky níž se významně redukuje únik moči u pacientů, kteří podstoupili robotickou operaci karcinomu prostaty. Výsledky zveřejnil prestižní odborný časopis Evropské urologické společnosti European Urology, který publikuje celosvětově nejkvalitnější studie v oboru.

„Chirurgické odstranění nádoru vyžaduje radikální prostatekomii, tedy odejmutí celé prostaty. Močová trubice se poté napojí přímo k močovému měchýři prostým sešitím neboli anastomózou,“ vysvětlil hlavní autor studie a spolutvůrce nové techniky Vladimír Študent mladší z olomoucké kliniky. Mezi nejčastější pooperační komplikace tohoto standardního postupu patří výskyt samovolného úniku moči. Právě ten pomáhá odstranit technika nazvaná Advanced Reconstruction of Vesicourethral Support (ARVUS). Olomoučtí odborníci při ní využili svalů pánevního dna, které „zbyly“ po odstranění prostaty.

„Po odejmutí prostaty nařasíme svaly, které tam zůstaly, a vytvoříme z nich jakýsi límec, hamaku, který poslouží jako závěsná podpora. Díky ní se únik moči sníží na minimum,“ objasnil Študent mladší. „Standardní postup jsme zachovali a doplnili. Vlastně jsme jen udělali to, co zatím nikoho nenapadlo – vrátili jsme svaly nazpátek a přitáhli je k močovému měchýři,“ doplnil přednosta urologické kliniky a člen autorského kolektivu Vladimír Študent starší.

Přínos nové techniky ověřili urologové u dvou třicetičlenných skupin mužů s lokalizovaným karcinomem prostaty. Pacienti první z nich podstoupili chirurgický zákrok s využitím nové techniky, u druhé skupiny proběhla operace podle dosavadního postupu. „Když jsme obě skupiny porovnali, zjistili jsme, že pacienti z první skupiny dosáhli normální kontinence mnohem dříve, někteří i několik hodin po operaci, uvedl Študent mladší.

banner-zdraví-prosvital-na prostatu

Od ukončení klinické studie v polovině roku 2014 už olomoučtí chirurgové provedli téměř 500 zákroků s využitím modifikované chirurgické metody. S významným ohlasem ji zároveň prezentovali na řadě tuzemských a zahraničních kongresů a nyní i prostřednictvím prestižní publikace v celosvětově uznávaném odborném periodiku.

Roboticky asistované operace provádí chirurgický tým už sedmým rokem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *