Rychlejší rekonvalescence po výměně kyčle? Chce to cvičit

Speciální program určený pro pacienty, které čeká výměna kyčelního kloubu, zavedlo nově rehabilitační oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě. Měsíc trvající unikátní program, který je hrazen zdravotními pojišťovnami, připraví nemocného na operační výkon, a to nejen po fyzické stránce. Lidé se v předstihu seznámí také s pooperačním režimem a celkově tak mohou urychlit následnou rekonvalescenci po zákroku.

„Při tvorbě tohoto rehabilitačního programu jsme vycházeli z dostupných odborných poznatků a zkušeností, že trénovaný jedinec se po náročném zákroku, jakým je i totální endoprotéza kyčelního kloubu, mnohem rychleji zotavuje,“ vysvětlil primář oddělení léčebné rehabilitace Michal Kusyn.

Cvičením by mělo dojít k přípravě těla na operační zákrok, k posílení a protáhnutí svalů, kterých se vlastní operace dotkne a které budou muset s novým, umělým, kloubem spolupracovat.

Zhruba čtyři až pět týdnů před operací projde klient vyšetřením u rehabilitačního lékaře, který mu individuálně sestaví rozpis procedur. Navíc projde každý účastník programu instruktáží pod vedením fyzioterapeuta. „Během tří prakticky zaměřených sezení se pacienti dozvědí, jak protáhnout a posílit potřebné svaly, jak nacvičit chůzi o berlích a seznámí se s pooperačním režimem,“ upřesnil Kusyn. Instruktáže jsou doplněny také o analgetické fyzikální procedury, pomocí kterých budou moci klienti již v předstihu připravit pokožku na operační zákrok a urychlí tak následné hojení.

Program je určen pro pacienty napříč věkovým spektrem. „Věříme, že program osloví aktivní padesátníky, kteří se potřebují co nejrychleji vrátit zpět do pracovního procesu nebo ke svým sportovním aktivitám, stejně jako starší seniory,“ uvedl Kusyn. Podle něj program myslí také na pacienty s nadváhou či obezitou, kterým s úpravou jídelníčku poradí nutriční terapeutka.

Rehabilitační program je hrazen ze zdravotního pojištění, zájemci o jeho absolvování potřebují pouze žádanku od svého ortopedického či praktického lékaře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *