Počet pohlavních nemocí roste, neznalost lidí je alarmující

Pohlavních nemocí v Česku přibývá, povědomí veřejnosti o pohlavních chorobách není téměř žádné a lidé se chorob přenášených sexem nebojí.

Přednostka dermatovenerologické kliniky pražské Nemocnice Na Bulovce Jana Hercogová uvedla, že za posledních pět let klinika zaznamenala nárůst počtu pacientů s pohlavní chorobou na dvojnásobek, nejčastější jde o genitální bradavice.

„Myslíme si, že po dlouhých letech, kdy venerologie byla poměrně v ústraní, je nyní nejvyšší čas se této problematice věnovat podrobněji. A to jednak z důvodu rostoucí incidence prakticky všech pohlavně přenosných chorob. „Nově mezi ně Mezi ně patří například lymphogranuloma venereum nebo multirezistentní kmeny kapavky,“ dodala přednostka Hercogová.

Za rizikové skupiny jsou považovány promiskuitní osoby, osoby poskytující placené sexuální služby a muži mající sex s muži.

Klinika Na Bulovce má v péči zhruba 1700 HIV pozitivních osob, což je přibližně šedesát procent z celého Česka. Jen v loňském roce přibylo 149 nových případů. „Pacientů se syfilis jsme vloni hospitalizovali pětaosmdesát,“ doplnila primářka infekční kliniky Nemocnice Hana Roháčová.

Podle přednostky Hercogové se z pohlavních chorob dermatovenerologové v ordinacích nejčastěji setkávají s příjicí a kapavkou. „Nejčastější pohlavně přenášenou chorobou jsou genitální bradavice,“ řekla Hercogová.

Nebezpečí genitálních bradavic spočívá především v tom, že potíže vyvolávají jen u jednoho až dvou procent nakažených. U ostatních, kteří nákazu nevědomky šíří, se nemoc může projevit až při oslabení, například při stresu. „Genitální bradavice mohou pro pacienta znamenat výrazné omezení sexuálního života a vést až k depresím. Proto je důležité, aby lidé o tomto riziku věděli a dodržovali zásady bezpečného sexu,“ shrnula Hercogová.

Ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská připomněla, že ještě počátkem devadesátých let existovala masivní osvěta. „Domnívám se, že v tom máme dluh a především nová dorůstající generace by si zasloužila výrazně více osvěty,“ prohlásila Vrbovská.

banner-maca-peruanska-viagra

Pohlavně přenosná onemocnění se šíří téměř výhradně pohlavním stykem. Patří k chorobám, které vykazují zejména v poslední době nárůst počtu onemocnění. Představují velký zdravotní problém, především mezi mládeží a mladými dospělými vstupujícími do sexuálního života. Průběh těchto onemocnění je často bezpříznakový, což má vliv na jejich další šíření. Proto představují větší riziko přenosu na sexuální partnery. Jako klasické venerické nákazy se označují infekce šířené téměř výhradně pohlavním stykem. Tyto nemoci podléhají povinnému hlášení, evidenci, sledování osob podezřelých z nákazy nebo pacientů po léčbě a epidemiologické pátrání po zdroji či kontaktu infekce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *