Potíte se příliš? Zkuste torakoskopickou hrudní sympatektomii

Desítka pacientů podstoupí každoročně v třinecké Nemocnici Podlesí zákrok zbavující od nadměrného pocení  miniinvazivní chirurgickou cestou.

Operační zákrok – torakoskopickou hrudní sympatektomii, začali v třineckém cévním centru provádět nejprve u pacientů s poruchami prokrvení horních končetin, jako je například postižení tepen horních končetin, nebo u pacientů s Raynaudovým syndromem, tedy funkční poruchou prokrvení. Největší a trvalý efekt má metoda právě u pacientů s nadměrným pocením horních končetin a podpaží – hyperhidrosou.

Pocení je nutné ke kontrole tělesné teploty v teplém prostředí, při tělesné aktivitě a je normální reakcí na zvýšenou teplotu nebo při úzkosti. Část populace se však potí nadměrně a v nepřiměřených situacích, přičemž tato dysfunkce se objevuje zejména v oblasti, kde je vyšší koncentrace potních žláz jako dlaně, chodidla nebo podpaží.

„Hyperhidróza vzniká v důsledku špatné funkce autonomního nervového systému,“ uvedl primář Centra cévní a miniinvazivní chirurgie Nemocnice Podlesí Lubomír Blaha. Toraskopický miniinvazivní zákrok se provádí v celkové anestezii pomocí několika tenkých tubusů – portů zavedených do hrudníku, jimiž jsou zavedeny do hrudní dutiny pracovní nástroje a kamera. Ranky na kůži jsou zhruba půlcentimetrové.

„Pomocí nástrojů přerušíme v hrudníku vegetativní nervový provazec, který vysílá signály, jež mohou mít za následek právě zmíněné potíže, jakými je zvýšená potivost,“ uvádí primář s tím, že metoda má skutečně vysokou účinnost, efekt je okamžitý a trvalý. Výkon je v rukou zkušeného chirurga poměrně jednoduchý, rychlý a závažné peroperační a pooperační komplikace jsou vzácné,“ řekl Blaha.

Pooperační průběh bývá nekomplikovaný a rychlý. Z nemocnice odcházejí pacienti maximálně po dvou až čtyřech dnech od operace, aniž by byli v budoucnu jakkoliv operaci limitováni.

Pacienti, kteří podstoupili toraskopickou hrudní sympatektomii, si pochvalují zlepšení svého osobního života i společenského postavení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *