Stále více kojenců musí podstoupit rehabilitaci pohybového ústrojí

Už v raném dětství absolvuje stále více kojenců a batolat v Česku rehabilitaci zaměřenou na korekci vad pohybového ústrojí. Například v Nemocnici Prostějov jich loni bylo 120 v Centru léčebné rehabilitace. Terapii Vojtovou metodou nejčastěji vyzkoušely děti ve věku od dvou měsíců po narození. Ve srovnání se stejným období před třemi lety si přitom jedná o nárůst o 60 procent.

Příčinou vzniku pohybových poruch může být špatné polohování dítěte v prvních týdnech po porodu, ale třeba i poloha dítěte v děloze matky, což je faktor, který ovlivnit nelze.

Vojtova metoda, odborně nazývaná metoda reflexní lokomoce, je soubor cvičení neurologa Václava Vojty určený především malým dětem s pohybovými poruchami. „Metoda je založená na pravidelném a poměrně častém cvičení, při kterém jsou pomocí tlaku na určitá místa aktivovány vrozené pohybové vzory především u kojenců a batolat, ale často také u starších dětí,“ vysvětlila vedoucí fyzioterapeutka Jiřina Kubíková.

Konkrétní cviky a polohy jsou přitom vždy vybírány individuálně na základě vyšetření podle typu obtíží, jejich závažnosti, ale třeba i věku dítěte. „Nejčastěji k nám přichází maminky s dětmi, které trpí stranovou predilekcí. Tuto vadu, která se projevuje osovou nesouměrností hlavy a páteře a prohnutím trupu miminka jakoby do tvaru rohlíku, objevují nejčastěji pediatři, ale sále častěji i samotné maminky, které si všimnou nesouměrného držení těla a hlavy miminka již v kojeneckém věku,“ dodala Kubíková. Právě díky zvýšené osvětě stoupá i míra záchytu těchto dětí.

Pravidelné intenzivní cvičení v raném věku je přitom pro korekci pohybové poruchy stěžejní. „Čím dříve je porucha zachycena, tím rychleji může být korigována. Navíc s menšími dětmi se mnohdy jednodušeji pracuje i cvičí,“ osvětlila fyzioterapeutka.

Při neřešení potíží hrozí dětem nejen vadné držení těla, ploché nohy, bolesti hlavy a zad, ale často také degenerativní změny páteře v pozdějším věku.

Cvičení Vojtovou metodou probíhá v prostějovské nemocnici zpočátku dvakrát týdně v Centru léčebné rehabilitace. Terapie je průběžně korigována terapeutem, nejčastěji jedenkrát týdně podle psychomotorického vývoje dítěte. Maminka zároveň zvládnutou terapii provádí s dítětem samostatně každé 4 hodiny doma.

„Spolupráce rodičů je maximálně důležitá. Časově je terapie poměrně náročná, mnohdy je potřeba cvičit každé čtyři hodiny po dobu několika týdnů až měsíců. Na druhou stranu k terapii nejsou potřeba žádné speciální pomůcky a po zaškolení fyzioterapeutkou lze reflexním cvičením vadu ve velké většině případů minimalizovat,“ uvedla Kubíková.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *