Písecká nemocnice spustila urgentní příjem pro pacienty s mrtvicí

Nemocnice Písek zahájila provoz urgentního příjmu pro pacienty s cévní mozkovou příhodou, lidově zvanou „mrtvice“. Díky němu se významně zvýší jejich šance na maximální možné uzdravení.

„Urgentní příjem zajistí co nejrychlejší postup při diagnostice a léčbě osob postižených iktem neboli mozkovou mrtvicí. Jakmile lékař zdravotnické záchranné služby diagnostikuje cévní mozkovou příhodu, zavolá na takzvaný iktový telefon do naší nemocnice, který u sebe nosí aktuálně sloužící neurolog. Ten se okamžitě poté dostaví na urgentní příjem našeho iktového centra, kam záchranka pacienta přiveze. Následuje rychlý odběr krve a poté vyšetření mozku a mozkových cév. Během krátké doby je tak zjištěn rozsah mozkové příhody. Neurolog navrhne její léčbu, na které se často podílejí i další odborníci,“ vysvětlil podstatu urgentního příjmu ředitel nemocnice Jiří Holan.

Zkušební provoz centrálního příjmu pacientů s akutní cévní mozkovou příhodou probíhal od srpna, kdy také byly ukončeny stavební práce a prostory se technologicky vybavily. „Výhodou urgentního příjmu je jeho vhodné umístění a tedy i rychlejší převzetí pacienta od posádky rychlé záchranné služby a včasnější provedení diagnostiky. Díky tomu lze v řádech minut spolehlivě rozhodnout o správných léčebných postupech,“ řekl Robert Rezek, vedoucí lékař iktového centra.

Nejtěžší případy cévní mozkové příhody lze také rychleji dopravit do Komplexního cerebrovaskulárního centra Nemocnice České Budějovice. „Volbu metody a zahájení léčby v Písku zvládneme do dvaceti minut a spolu s transportem do českobudějovického centra je pacient do další hodiny již léčen kombinací metod s největším výsledným efektem. To ukázal zářijový zkušební a dnes již i ostrý provoz našeho urgentního příjmu,“ řekl primář neurologického oddělení Ivo Schenk.

Cévní mozková příhoda (CMP) je v současnosti nejčastější příčinou nepohyblivosti osob vyšších věkových kategorií a třetí nejčastější příčinou úmrtí v zemích Evropské unie. V Česku připadá na sto tisíc obyvatel 350 cévních mozkových příhod za rok, což představuje jeden z nejvyšších výskytů tohoto onemocnění na světě.

Úmrtnost na cévní mozkové příhody ve věku do 65 let je v Česku dvojnásobná ve srovnání se zeměmi západní a severní Evropy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *