Test plodnosti by měla mít za sebou každá třicátnice

Testem ovariální rezervy neboli zjištěním rezervy vajíček začala Nemocnice Prachatice zkoumat plodnost žen. Nová metoda spočívá ve vyšetření AMH, což je hormon, který s největší přesností ukazuje počet zbylých vajíček v těle ženy. Provedení testu se doporučuje všem ženám mezi 27. až 38. rokem věku, které plánují do budoucna odklad mateřství.

„Dosud se rezerva vajíček ve vaječníku posuzovala několika způsoby. Všechna vyšetření ale jsou závislá na dni menstruačního cyklu a často jsou nutné opakované odběry. Revolučním objevem je vyšetření AMH, což je Anti-Müllerian Hormone,“ vysvětlila primářka Oddělení klinické biochemie a hematologie Jaroslava Ambrožová.

Test je vhodný pro všechny ženy a provádí se náběrem krve nalačno. K odběru hormonu AMH se mohou zájemkyně dostavit bez závislosti na dni menstruačního cyklu či užívání hormonálních léků. „V případě potřeby je doplněn o ultrazvukové vyšetření v gynekologické ambulanci naší nemocnice, aby bylo posouzení ovariální rezervy i výhled do budoucna co nejpřesnější. K odběru se lze objednat v laboratoři nemocnice nebo na gynekologické ambulanci,“ doplnila primářka.

Nemocnice Prachatice začala testovat plodnost tímto novým způsobem na žádost pacientek a kvůli stále rostoucímu trendu odkladu mateřství do pozdějšího věku žen.

„Trendem posledních dvaceti let v evropských zemích je odklad mateřství do období po třicátém roce věku. Mnohé ženy si ale neuvědomují, že pravděpodobnost početí může být v tomto věku podstatně snížena, i když pravidelně menstruují. Jedinou efektivní pomocí je znalost ovariální rezervy a podle aktuálních výsledků přistoupit k založení rodiny včas. Kalendářní věk totiž u mnohých žen nekoresponduje s ovariálním věkem. Proto některé ženy po vypotřebování vajíček vstupují do předčasné menopauzy a jsou odkázány na dárcovský program,“ řekl primář Gynekologicko-porodnického oddělení prachatické nemocnice Bohumil Wackershauser.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *