Vítkovice: nová metoda odstranění nádoru tlustého střeva

Lékaři Centra péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice v Ostravě provedli jako první v Česku speciální endoskopický zákrok odstranění nádoru tlustého střeva. První endoskopickou transmurální resekci časného nádoru tlustého střeva, jak se zákrok odborně nazývá, provedli lékař Přemysl Falt a primář Ondřej Urban. Nová unikátní metoda zcela eliminuje dosud největší komplikaci, která se mohla vyskytnout při endoskopické resekci nádoru, a to protrhnutí trávicí trubice.

Při dosud používaných metodách lékaři vždy vyřízli nádor ze stěny tak, aby neproděravěli střevo. „Perforaci jsme považovali za komplikaci. Pokud by ve střevě zůstal po endoskopickém odstranění nádoru otvor, znamenalo by to rozvoj zánětu pobřišnice s rizikem úmrtí pacienta. Takový stav je nutné ihned chirurgicky ošetřit sešitím. Nová metoda umožňuje nádor odstranit spolu se střevní stěnou v celé její šíři, přičemž perforaci je zabráněno použitím speciální svorky,“ vysvětlil princip nové metody Falt. Speciální jednorázový přístroj, který umožňuje odstranit nádor i se střevní stěnou, se připevňuje přímo na běžný endoskop.

Prvním pacientem, který tento zákrok ve Vítkovické nemocnici podstoupil, byl 65letý muž, který již v minulosti prodělal klasickou operaci střeva v jiné lokalizaci. „Na jiném pracovišti byl pacientovi endoskopicky odstraněn nádor rostoucí ve sliznici, ale po dvou letech se v jizvě nádor objevil znovu,“ popsal Urban. Chirurgický zákrok by pro tohoto pacienta obnášel mnohem větší riziko než řešení endoskopické.

Unikátní výkon poprvé pozoroval tým Centra péče o zažívací trakt v únoru letošního roku v rámci endoskopického workshopu v německém Düsseldorfu, a to v podání propagátora metody profesora Schmidta. „Hned bylo jasné, že by metoda mohla vhodně doplnit naše spektrum výkonů, protože endoskopických resekcí provádíme až tři stovky ročně,“ uvedl Urban.

Zákrok, který zatím ve Vítkovické nemocnici úspěšně absolvovali již tři lidé, je vhodný pro nemocné s polypem nebo povrchově rostoucím nádorem tlustého střeva, který nelze odstranit jinými endoskopickými metodami.

Centrum péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice bylo založeno v roce 2003 a v současné době je největším gastroenterologickým centrem na Severní Moravě a patří mezi tři největší centra v Česku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *