Opatrně s užíváním antibiotik

Na pátek 18. listopadu připadá Evropský antibiotický den. Jeho smyslem je upozornit na rizika spojená s nevhodným užíváním antibiotik a připojují se k němu i české nemocnice se sloganem „Antibiotika – ohrožený poklad lidstva“.

Například Nemocnice České Budějovice zahájila dnes kampaň, v níž bude veřejnost informovat o rostoucím trendu užívání antibiotik, který s sebou nese řadu rizik ve smyslu nárůstu odolnosti bakterií vůči nim. V budoucnu to může znamenat přechod do „předantibiotické éry“, kdy nebudou dostupná antibiotika ani k terapii banálních infekčních onemocnění.

„Odolnost vůči antibiotikům se rychle šíří. Lidem se mnohdy předepisují tyto medikamenty k léčbě infekce zbytečně a bakterie si v rámci běžné adaptační reakce vytvářejí vůči antibiotikům odolnost. Pak může dojít k přenosu bakterií odolných vůči antibiotikům z léčeného pacienta na další osoby. Bakterie odolné vůči antibiotikům se také mohou na člověka přenést prostřednictvím potravin nebo při přímém kontaktu se zvířaty,“ uvedla za nemocnici Magdalena Horníková, vedoucí lékařka Antibiotického střediska.

Evropský antibiotický den organizuje od roku 2008 Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí s cílem pomoci obezřetnému používání antibiotik. Tuto aktivitu plně podporuje Světová zdravotnická organizace. Každý rok totiž zemře v Evropě v důsledku infekce, způsobené odolnými bakteriemi, až 25 tisíc lidí a náklady na jejich léčbu přesahují 30 miliard korun ročně.

banner-zdraví-potravní doplňky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *