Proč před operací nekouřit?

Kouření zhoršuje obranyschopnost dýchacích cest, kuřáci častěji trpí komplikacemi při narkóze. Zúžení cév znamená horší prokrvení tkání, komplikuje tím hojení ran. Kouření je také rizikovým faktorem při vzniku proleženin a snižuje účinek léků na tlak, cukrovku, cholesterol i účinek chemoterapie. V odvykání kouření budou nyní lidem v Brně, ale i jinde v republice, pomáhat vyškolení lékárníci. To je cíl projektu „Lékárna, která pomáhá přestat kouřit“.

„Projekt si klade za cíl přispět ke zvýšení počtu kuřáků, kteří se pokusí odvykat kouřit, zejména mezi pacienty před plánovanou operací,“ vysvětlil hlavní řešitel projektu Ondřej Sochor.

Průřezová studie Kardiovize Brno 2030, který je součástí Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně ukázala, že v brněnské populaci ve věkové skupině 25-64 let kouří 23,5 procenta mužů a 20,5 procenta žen. Bývalých kuřáků je mezi muži 31,3 procenta a mezi ženami 23,2 procenta. Denní pasivní vystavení tabákovému kouři uvedlo necelých devět procent respondentů.

Kardiovize Brno 2030 mapuje aktuální zdravotní rizika Brňanů a do roku 2030 je chce minimalizovat prostřednictvím preventivních programů. Například na potenciální či začínající mladé kuřáky se zaměřuje program „10 důvodů proč nekouřím“.

Z celkového počtu 2152 respondentů bylo 77,5 procenta pro zřízení nekuřáckých restaurací (86,9 procent ve skupině celoživotních nekuřáků a 55,3 procenta ve skupině aktivních kuřáků). Alespoň jednou týdně navštěvuje restaurace a podobná stravovací zařízení 29,9 procenta respondentů studie, z této skupiny by 79 procent preferovalo nekuřácké restaurace a jen 9,5 procenta je proti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *