Šumperská porodnice zrušila poplatek za epidurální analgezii

Nemocnice v Šumperku se rozhodla zrušit dvoutisícový poplatek za epidurální analgezii, tedy za možnost útlumu porodních bolestí. Poplatek doposud platily maminky, které rodily přirozenou cestou a epidurální analgezii si vyžádaly. Od začátku listopadu za tento výdobytek moderní medicíny ženy v šumperské porodnici již neplatí.

„Osobně se domnívám, že veškeré základní typy analgezie u porodu by měly být zdarma. Epidurální analgezii v tomto směru považuji za kvalitní standard, za který by maminky platit neměly, pokud je pro ně samozřejmě tento druh analgezie vhodný,“ vysvětlil nový primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Šumperk Harald Čadílek.

Porod bez bolesti je přáním snad každé ženy. Zatímco našim babičkám a matkám se o tišících prostředcích na bolest ani nesnilo, dnešní rodičky si mohou po takovém výdobytku moderní medicíny už zcela běžně sáhnout.

„Strach z bolesti je zcela přirozená věc. Eliminovat bolest si dnes přeje prakticky každá rodička. Možnosti jsou dnes už velmi široké. Od aromaterapie, přes různé alternativní úlevové polohy, až po zmiňovanou epidurální analgezii. Necháváme u nás zcela na rodičkách, jakou formu úlevy od bolesti si zvolí,“ doplnil primář.

Epidurální analgezie (lokální znecitlivění) dokáže eliminovat bolest a dovoluje rodičce odpočívat. Při těžkém porodu napomůže k pozitivnímu zážitku a u porodů, které postupují pomalu, často napomůže k postupu progresi porodu. Pro využití metody se mohou ženy často rozhodnout i v samotný den porodu a někdy i v jeho průběhu. Podle primáře se tak také často děje. Ženy například přichází do porodnice s tím, že využít možnosti epidurální analgezie nechtějí, s postupujícím porodem a přicházejícími silnějšími bolestmi však někdy názor změní.

Podle primáře podání epidurální analgezie nijak neovlivňuje miminko, neomezuje volný pohyb rodičky v průběhu porodu ani volbu její porodní polohy.

Epidurální analgezii nabízí zdarma i olomoucká fakultní nemocnice, naopak další nemocniční zařízení v Olomouckém kraji poplatek stále účtují.

Do porodnice v Nemocnici Šumperk přijíždí nejčastěji budoucí maminky z šumperského, zábřežského a částečně také z ústeckoorlického regionu. Oddělení disponuje 22 lůžky a čtyřmi nadstandardními pokoji. Porodnice umožňuje nepřetržitý kontakt matky s dítětem, podporuje poporodní bonding a mimo jiné nabízí možnost sestavení porodního plánu. Účast tatínka, nebo jiné blízké osoby, je pro porodnici samozřejmostí. Stejně tak jako moderní zázemí, včetně bezplatného připojení k internetu. Nemocnice je zároveň nositelem titulu Baby Friendly Hospital.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *