Když odstávají uši

Kurz plastiky ušních boltců se letos již potřetí konal ve Svitavské nemocnici. Lektoři na něm prezentovali rozdílné techniky operace odstátých ušních boltců. Operace se pak formou videokonference přenášely do přednáškového sálu, kde jej sledovali účastníci kurzu.

Jediný kurz v České republice pořádá oddělení otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Svitavské nemocnice ve spolupráci s ORL klinikou Pardubické nemocnice, s dětskou ORL klinikou v Brně a oddělením dětské plastické chirurgie v Brně.

Principem plastických operací boltců je modelace, opracování a nové vytvarování chrupavky boltců, jejíž tvar podmiňuje tvar boltce. Nejedná se tedy o pouhé “přišití boltce“.

„Kromě přímých operací ze sálu přednesli lektoři řadu teoretických přednášek týkajících se anatomie a vývoje ušních boltců, rozdělení jednotlivých vrozených vad a možností jejich operačního řešení. Nežádoucí postavení, velikost a tvar boltců je velmi individuální a každá taková vada potřebuje také individuální operační přístup, aby bylo dosaženo optimálního kosmetického efektu,“ vysvětlili primář svitavské ORL Libor Sychra.

Plastiky boltců jsou hrazeny z všeobecného zdravotního pojištění u dětí do věku deseti let. Po tomto věku si již pacienti musí operaci zaplatit sami. Nejčastěji se operují děti ve věku 5-6 let před nástupem do základní školy, protože odstáté boltce mohou být pro děti vážným psychickým problémem a možnou příčinou posměchu ostatních dětí a tím stresu ze školní docházky i možného zhoršení prospěchu. Ale ani operace u dospělých pacientů nejsou výjimkou.

„U dětí provádíme operace v celkové anestesii, u starších dětí a dospělých v místním umrtvení. Zkušenosti s plastickými operacemi vrozených vad jsou pak výhodou při řešení získaných poruch tvaru boltců, jako jsou úrazy a ztrátová poranění nebo kožní nádorová onemocnění boltců,“ popsal Sychra.

Odstáté ušní boltce jsou poměrně častou vrozenou vývojovou vadou. Ušní boltce jsou z hlediska tvaru a stavby velmi složitým orgánem. Pro celkový výraz obličeje jsou stejně důležité jako oči, nos či ústa. Proto se těmto operacím věnují lékaři na většině ORL odděleních v republice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *