Nemocnice České Budějovice zavedla videoprůvodce pro neslyšící

Ve spolupráci s organizací Tichý svět připravila Nemocnice České Budějovice videoklip, který seznamuje neslyšící veřejnost s nemocničním areálem i důležitými informacemi. Zveřejněn byl na oficiálním YouTube kanálu Nemocnice České Budějovice.

„Klip prostřednictvím znakového jazyka podává neslyšícím všechny potřebné informace. Svým způsobem se jedná o videoprůvodce, díky kterému by pacienti neměli mít problémy s orientací v nemocnici,“ uvedla manažerka spokojenosti Nemocnice České Budějovice Iva Nováková. Video pokládá za další krok v odstraňování bariér, na němž nemocnice neustále pracuje.

Video navazuje na službu, kterou českobudějovická nemocnice poskytuje sluchově postiženým pacientům už dva roky. „Neslyšící mohou kromě fyzického tlumočení využívat online tlumočení do českého znakového jazyka, které je přístupné celý den,“ upozornila Gabriela Kocmichová, manažerka pobočky Tichého světa pro Jihočeský kraj. „Kromě tlumočení v nemocnicích tato služba zajišťuje bezbariérovou komunikaci při tísňovém volání, dále běžnou telefonickou komunikaci s lékařem, úřady, zaměstnavatelem nebo školou. Tichou linku mohou využít také osoby s těžkou nedoslýchavostí – simultánní přepis mluvené řeči garantuje dobré porozumění řeči,“ dodala Kocmichová.

Člověk přijímá osmdesát procent všech informací zrakem, proto je pro neslyšící velmi důležitá vizuální kultura. „Díky moderním technologiím dokážeme zprostředkovávat informace lidem se speciálními potřebami. Cením si toho, že českobudějovická nemocnice jako první vyšla vstříc neslyšícím pacientům, kteří mají zajištěné informace v českém znakovém jazyce, jenž je pro ně jazykem mateřským,“ zdůraznila Kocmichová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *