Nové transportní centrum pomůže neplodným párům

Problémy s početím dnes řeší v Česku asi pětina párů a každý rok jich přibývá. Cesta k vytouženému dítěti dokáže být někdy trnitá. V šumperském regionu pomohou neplodným dvojicím nově také lékaři Nemocnice Šumperk, která začala spolupracovat s ostravským IVF centrem Eurofertil a zařadila se tak mezi její transportní centra.

Ženy, které uvažují o zařazení do IVF programu, mohou v šumperské nemocnici podstoupit stimulaci i monitoraci léčby. V ostravském centru pak podstoupí jen ty zákroky, které následně vyžadují celkovou anestezii či spolupráci embryologa.

„Ač se to na první pohled nemusí zdát, pro páry to znamená mnohdy značnou úsporu času i peněz. Příprava žen na umělé oplodnění totiž vždy znamená doplnění celé řady vyšetření, které jsme schopni zajistit zde v nemocnici. Sledování stimulace pomocí ultrazvukového monitoringu, sledování hladiny hormonů v krvi, nastavení dávek léků. Tuto širokou škálu péče jsme schopni poskytnout zde v nemocnici, takže páry už nemusí, někdy i co druhý den, dojíždět do vzdálenějších center. Ženy k nám mohou jezdit na kontrolní návštěvy i bez partnera, který si často pro tyto účely musí brát dovolenou,“ vysvětlil primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Šumperk Harald Čadílek.

Na nové Transportní centrum se může obrátit každá žena, které se nedaří přirozenou cestou otěhotnět, a to buď osobně, nebo prostřednictvím svého gynekologa.

„Žádné doporučení není potřeba, ale pokud si klientka přinese zprávu od svého gynekologa či kopie dosavadních vyšetření nebo seznam podaných léků, budeme mít výrazně lepší výchozí pozici pro další postup,“ doplňuje primář. Návštěvou Transportního centra nedochází ke změně ošetřujícího gynekologa (registrující lékař). Po dosažení vytouženého cíle, tedy potvrzení těhotenství po úspěšné léčbě, přechází těhotná žena do těhotenské poradny svého gynekologa.

Zejména u první konzultace je pak více než kdy jindy důležitá přítomnost celého páru.

Do porodnice v Nemocnici Šumperk přijíždí nejčastěji budoucí maminky z šumperského, zábřežského a částečně také z ústeckoorlického regionu. Gynekologicko-porodnické oddělení disponuje celkem 49 lůžky a pěti nadstandardními pokoji. Porodnice umožňuje nepřetržitý kontakt matky s dítětem, podporuje poporodní bonding a mimo jiné nabízí možnost sestavení porodního plánu. Účast tatínka, nebo jiné blízké osoby, je pro porodnici samozřejmostí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *