Astmatici a srdcaři, v mrazech zůstaňte doma

Arktické počasí zasáhlo a Česko a lékaři z pražské Nemocnice Na Bulovce doporučují, jak se chovat, pokud teplota klesne pod minus pět stupňů Celsia.

„Astmatikům nebo pacientům s ischemickou poruchou srdeční se doporučuje nevycházet ven, být doma a dodržovat pitný režim. Pokud je nezbytné jít ven, je žádoucí mít přes ústa šálu, aby se přímo nevdechoval chladný vzduch,“ uvedl mluvčí nemocnice Martin Šalek.

Podobně ortopedi z Bulovky přidávají další doporučení, je nutné mít vhodnou obuv bez hladkých podrážek a sledovat každé šlápnutí. „Někdy jsou totiž pod nánosem sněhu zmrazky, na kterých uklouznutí nezabrání ani správná podrážka bot. Není také vhodné chodit s rukama v kapsách, následky pádu pak bývají horší. A už vůbec není vhodné při chůzi sledovat mobilní telefon. Pro zavolání nebo odeslání zprávy je lepší se zastavit a vyřídit si, co je třeba,“ oznámil Šalek.

Silné mrazy představují riziko i pro pacienty s nemocným srdcem a roste riziko vzniku srdečních příhod. Kardiaci zpravidla pociťují větší bolesti na hrudi a dušnost. Obtíže mohou v extrémním počasí zaznamenat lidé se skrytými srdečními vadami, jelikož v mrazu hrozí více ucpání tepen.

Každopádně kardiaci by měli omezit fyzickou námahu a být dobře oblečeni několika vrstvami oděvu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *