Epidemie chřipky udeřila na celém území republiky

Všechny české kraje jsou již zasaženy chřipkovou epidemií. Většina nemocnic proto zakázala návštěvy pacientů. Podobná situace je v celé Evropě.

„Nejnovější údaje Státního zdravotního ústavu potvrzují, že probíhá plošná chřipková epidemie na celém území České republiky. Dominujícím původcem je virus chřipky typu A/H3N2,“ uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

V prvním kalendářním týdnu tohoto roku je celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky na úrovni 1528 nemocných na 100 tisíc obyvatel, což při porovnání s předchozím týdnem představuje vzestup o téměř 49 procent.

Vzestup je evidován ve všech věkových skupinách a ve všech krajích. Nejvyšší nemocnost je hlášena z Vysočiny, Jihomoravského, Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

„Doporučujeme vyhýbat se větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně a infekci nepodceňujte, je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozornila Gottvaldová.

Ve fázi plošné epidemie chřipky se nyní nachází prakticky celý kontinent. Finsko a Francie hlásí velmi vysokou intenzitu epidemické vlny. Plošnou epidemii hlásí i Německo. Polsko a Slovensko zatím situaci hodnotí spíše jako lokální výskyt.

chripka-mapa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *