Nejmodernější magnetická rezonance je v Šumperku

Jeden z nejmodernějších diagnostických přístrojů magnetické rezonance za 32 miliónů korun začal fungovat v šumperské nemocnici. Díky svým kvalitním zobrazovacím schopnostem dokáže odhalit například poškozené vazy v koleni, vyhřezlou ploténku nebo upřesnit rozsah nádorového onemocnění.

Diagnostika pomocí magnetické rezonance je v současné medicíně v některých případech metodou první volby ke stanovení diagnózy. Oproti CT má lepší schopnost zobrazení měkkých tkání a pacient zároveň není vystaven radiační zátěži.

„Vyšetření na magnetické rezonanci se také využívá jako doplnění CT nebo ultrazvukového vyšetření. Díky tomu tak budeme schopni výrazně rozšířit možnosti diagnostiky,“ uvedl primář radiodiagnostického oddělení Jiří Gerold.

Na novém přístroji budou vyšetřování převážně pacienti s neurologickými onemocněními, zejména mozku a páteře, a pacienti s onemocněním kloubů. „Dále plánujeme vyšetřovat pacienty s onemocněními v dutině břišní a malé pánvi především s onkologickými diagnózami. Díky speciálnímu injektoru budeme schopni vyšetřovat i cévní systém, například tepny dolních končetin,“ doplnil primář.

Magnetická rezonance, kterou pořídila Nemocnice Šumperk, patří mezi nejmodernější přístroje současné doby. Ve srovnání se staršími typy má větší vyšetřovací otvor o šířce 70 centimetrů, takže vyšetření bude nejen komfortnější, ale lékařům umožní vyšetřit i silnější pacienty.

„Díky krátké délce tunelu a systému potlačení hluku se snižuje i možný pocit klaustrofobie. Ve srovnání se staršími stroji jsou zde i výrazné technické inovace v konstrukci přístroje, ať už v převodu signálu nebo v cívkách používaných při vyšetření. To vše zajišťuje vyšší kvalitu a rychlost zobrazení. Nové zobrazovací sekvence nám navíc umožní upřesnit diagnózu některých onemocnění,“ řekl primář Gerold.

Magnetická rezonance je prvním pracovištěm, které nemocnice otevřela v nově budovaném pavilonu R, s jehož výstavbou začala v březnu loňského roku. Nový pavilon má celkem tři podlaží a s ostatními lůžkovými pavilony je propojen koridorem. Pacienti tak nebudou zatěžováni složitými venkovními přesuny a vyšetření budou moci podstoupit pod jednou střechou. Kromě magnetické rezonance v něm pacientky naleznou například nové mamografické pracoviště a zázemí zde najdou taky mnohé ambulance, včetně dvou kardiologických. Náročná stavba si vyžádá i s pořízením nové zdravotnické technologie 160 miliónů korun. Celý pavilon se všemi novými pracovišti, ambulancemi a novou recepcí se pacientům otevře v březnu letošního roku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *