Nový typ implantace kolenního kloubu

Na znojemské ortopedii se koncem loňského roku uskutečnila unikátní náhrada kolenního kloubu, která umožňuje zachovat kolenní vazy a tím zachovat normální rozsah pohybu v kolenním kloubu.

Podle světových statistik přibližně každý pátý pacient po operaci umělého kolenního kloubu není s výsledkem zcela spokojen. Příčinou může být odlišný pohyb v kloubní náhradě v porovnání se zdravým kolenem.

„Na našem ortopedicko-traumatologickém pracovišti se lékaři tímto problémem intenzivně zabývají a výsledky svých studií přednášejí v zahraničí a publikují v renomovaných zahraničních časopisech,“ potvrdil lékař a mluvčí Nemocnice Znojmo Pavel Jajtner.

Podle něj bylo zjištěno, že žádný z dosud užívaných typů kolenních náhrad se pohybovou charakteristikou neblíží zdravému kloubu. U všech endoprotéz se při operaci musí odstranit jeden ze dvou důležitých vazů uvnitř kolena.

„Nová náhrada umožňuje zachování všech vazů, což je základní podmínkou pro obnovení normálního pohybu v kloubu. Operace této endoprotézy je ovšem technicky mnohem náročnější, a proto ji výrobce dává k užití jen vybraným pracovištím. Dá se tedy konstatovat, že znojemská ortopedie je prvním pracovištěm ve střední Evropě, které s touto operativou začíná,“ uvedl Jajtner.

Nemocnice věří, že nový typ umělého kloubu vrátí pocit normální pohyblivosti všem pacientům, kterým bude implantován.

banner-shark-kosti-chrupavka-osteoporoza

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *