Test na drogy? Za deset minut

Zájem o stanovení hladiny drog v lidském organismu se stále zvyšuje. Požádat o drogový screening může jakákoliv soukromá osoba na své náklady. Nejčastěji jej žádají rodiče a zaměstnavatelé, potvrzují zdravotníci z nemocnice v Uherském Hradišti.

Vyšetření ohledně stanovení hladiny drog v těle se provádí z moče. „Stanovuje přítomnost deseti omamných látek nebo opiátů z nich, jako je přítomnost benzodiazepinů, kokainu, marihuany, hašiše nebo extáze,“ uvedla primářka oddělení klinické biochemie Bronislava Rozhonová. Zájemce pak na výsledek čeká zhruba deset minut.

Občas podle primářky dochází i ke kuriozitám, zvláště když si vyšetřovaný donese moč z domu a ukáže se, že není jeho, nebo je doplněná vodou. Ideální je podle primářky odběr moči přímo v laboratoři za přítomnosti zdravotníka či jiné osoby.

Další často požadované vyšetření je stanovení alkoholu z krve. Doba je delší než u screeningu drog a pohybuje se kolem čtyřicet minut.

A zájem je také o stanovení hCG na vlastní žádost. Jde o hormon, jehož hladina určuje těhotenství. Doba, za kterou je znám výsledek, činí přibližně padesát minut a těhotenství rozpozná již po dvou dnech od početí, což nedokáže žádný z běžně dostupných těhotenských testů.

Všechna tato vyšetření jsou placená, mohou však být hrazena pojišťovnou, pokud je žádá praktický nebo odborný lékař.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *