Nechte si zmapovat pihy

Rakovina kůže se v současnosti v některých evropských zemích stává nejčastějším typem rakoviny – zejména pak u mladých žen. Na vzrůstajícím počtu onemocnění se podílí celá řada faktorů jako je fototyp kůže, snižování tloušťky ozónové vrstvy nebo vztah k opalování.

S ještě větší přesností mohou nyní lékaři pražské polikliniky Agel v Italské ulici vyšetřovat pigmentová znaménka. Poliklinika pořídila na svou kožní ambulanci jedinečný přístroj, který přehledně mapuje znaménka celého těla, ale zároveň pořizuje detailní fotografie, jež mohou lékaři postupně hodnotit v čase a sledovat tak na těle pacienta nebezpečné kožní změny.

Jeden z nejmodernějších dermatoskopů současnosti nahradil starší typ, který na poliklinice používali od roku 2011. „Nový přístroj je určen k diagnostice všech pigmentových a kožních změn, které není snadné pozorovat pouhým okem. Pomocí dermatoskopu můžeme včas diagnostikovat a zahájit léčbu maligního melanomu. Současná medicína si s ním, při včasném odhalení, dokáže lépe poradit,“ uvedla lékařka Hana Kaiserová.

Maligní melanom, který se může vyvíjet kdekoliv na kůži, je zhoubný nádor s nejrychlejším vzrůstem výskytu na světě. Trend výskytu onemocnění kůže je stoupající i v Česku. „Prevence hraje zásadní roli, díky ní odhalíme více nádorových onemocnění v počátečních stadiích, která jsou velmi dobře léčitelná,“ vysvětlila Kaiserová.

Nádory kůže patří mezi nejagresivnější. „Melanom se může vyvíjet kdekoliv na kůži, včetně dlaní či chodidel. V jeho diagnostice nám pomáhá právě dermatoskop. Uplatnění najde zejména u pacientů s mnohačetnými pigmentovými projevy,“ řekla lékařka.

Nový dermatoskop umožňuje odborníkům vyšetřovat nově znaménka prostřednictvím celoplošného skenování těla. „Jedná se o takzvané mapování, kdy kamera přístroje zaznamená přehledné fotografie celého těla. Fotografie uchová a při kontrole přístroj porovnáním snímků odhalí nové útvary a upozorní i na ty, které se změnily. To přináší velkou úsporu času a usnadní vyšetření zvláště u pacientů s velkým množstvím novotvarů. Proto je třeba, aby lidé chodili na kontrolu pravidelně,“ doplnila Kaiserová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *