Preeklampsii u nastávajících maminek vyšetří ve Vítkovicích

Preeklampsie neboli pozdní gestóza je jeden z nejzávažnějších stavů, postihující asi pět procent všech těhotných žen. Tento soubor symptomů je spojen výhradně s obdobím druhé poloviny těhotenství a může vést k orgánovému postižení matky stejně jako neadekvátnímu růstu plodu spolu s ohrožením jeho dalšího vývoje.

Laboratoř Vítkovické nemocnice naštěstí umí preeklampsii nejen odhalit, ale dokonce její vznik předpovědět s několikatýdenním předstihem – a to díky nejmodernějším testům, které nově zařadila do své nabídky. Právě včasné odhalení preeklampsie je přitom stěžejní pro správný vývoj plodu i zachování zdraví matky.

Příčinou preeklampsie je nedokonalé uhnízdění placenty v časných stádiích těhotenství, což významným způsobem ovlivňuje průtok krve cévami zásobujícími dělohu. Následnými procesy pak dochází postupně či náhle ke zvýšení krevního tlaku, nálezu bílkoviny v moči, otokům a dalším symptomům spjatým s tímto onemocněním.

„Pokud je preeklampsie léčena, nemusí mít na matku ani dítě žádný významnější vliv. Pokud ale léčena není, může způsobit závažné poruchy růstu plodu či jeho odumření. U matky pak může vyvolat život ohrožující selhání ledvin,“ varval Lukáš Režňák z gynekologicko-porodnického Vítkovické nemocnice.

Nejjistější informaci o přítomnosti preeklampsie poskytuje testování. „Provádí se ze vzorku krve matky, takže celý proces není nijak zatěžující,“ vysvětlila Hana Valentová, vedoucí laboratoře.

Testování mohou podstoupit nastávající matky na základě žádanky od svého gynekologa.

Rizikovou skupinou pro vznik preeklampsie jsou prvorodičky mladší 20 let, nebo také naopak prvorodičky starší 40 let, ženy s mnohočetným těhotenstvím, ženy s nadměrným zmnožením plodové vody a také ženy obézní či s těhotenskou cukrovkou. Často se nemoc vyvine také u žen, které již před početím trpěly vysokým tlakem, nemocí ledvin, cukrovkou, revmatoidní artritidou nebo chorobou jater.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *