Robot na operačním sále se osvědčil

Unikátní robotický systém DaVinci Xi v hodnotě 64 milionů korun určený pro urologické, chirurgické a gynekologické operační výkony v Novém Jičíně za loňský rok odoperoval 144 pacientů. Průměrná doba operace trvala dvě hodiny.

V praxi vypadá práce s robotem tak, že lékař neprovádí úkony přímo nad pacientem, ale sedí opodál u ovládací konzoly a pomocí citlivých joysticků a pedálů ovládá čtyři ramena robotického systému, díky čemuž může provádět jemný a přesný operační výkon.

„Všechny počítačové systémy robotu jsou propojené optickými kabely a nově si operující lékař sám ovládá miniaturní kameru i jednotlivé operační nástroje. Tím se z dvourukého chirurga stává chirurg čtyrruký, což je společně s 3D zvětšeným obrazem zásadní výhodou robotického systému,“ vysvětlil Matej Škrovina, primář chirurgického oddělení.

V Česku najdeme tyto nejnovější robotické systémy nabízející maximální bezpečnost i šetrnost onkologických zákroků, pouze tři. V Moravskoslezském kraji je novojičínský systém jediným. Zájem o jeho využití z řad pacientů je proto poměrně velký.

Nejčastějšími diagnózami, se kterými pacienti na robotickou operaci do Nemocnice Nový Jičín loni přicházeli, byla nádorová onemocnění prostaty, ledvin či konečníku.

„Operace pacientům s těmito diagnózami jsme nabízeli i dříve. Již v roce 2009 byl v naší nemocnici instalován robotický systém DaVinci Standard, praděd v současnosti používaného nejmodernějšího robotického systému. Nový robotický systém DaVinci Xi umožňuje tyto náročné operační výkony provést daleko přesněji, a tím i bezpečněji,“ řekl Škrovina.

V minulém roce v nemocnici provedli 144 operací, z nichž bylo 111 urologických, 17 chirurgických a 16 gynekologických.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *