Samovyšetření ztrácí na významu, mamografie vede

Přibližně osm tisíc žen ročně preventivně vyšetří zdravotníci píseckého mamografického centra. To funguje už deset let a v jižních Čechách je jediným mamografickým screeningovým centrem, které nepatří žádnému soukromému subjektu.

„Kromě žen, které přijdou na preventivní vyšetření, máme v centru několik tisíc dalších pacientek, které přijdou na diagnostické vyšetření poté, když je už v prsu něco hmatatelného. Z preventivních vyšetření vzejde pouze několik zhoubných bulek ročně, padesát karcinomů ale diagnostikujeme těm, které na mamografii přijdou až po nahmatání bulky. Z toho je patrné, jak důležitá je prevence,“ řekl ředitel Nemocnice Písek a vedoucí lékař Mamografického screeningového centra Jiří Holan.

Mamografie je v současnosti považována za nejlepší metodu pro preventivní program starostlivosti o prsní žlázy žen. Význam samovyšetřování se oproti minulosti zmenšil.

Ke snížení počtu pacientek s pokročilými karcinomy přispívá zavedení screeningových mamografických vyšetření všech žen nad 45 let hrazených ze zdravotního pojištění. Účast ve screeningu je dobrovolná, zdravotní pojišťovny hradí vyšetření těmto ženám jednou za dva roky.

Mamografické screeningové centrum Nemocnice Písek se řadí mezi deset nejlepších mamografických screeningových pracovišť v České republice. V Jihočeském kraji podstupuje mamografii přibližně šedesát procent žen, které na tuto službu mají nárok.

„Mamografií se daří nalézat už počínající fáze rakovinného bujení. Tím se významně posunula vyléčitelnost žen s tímto onemocněním vysoko nad devadesát procent. Snižují se tak i náklady na léčbu a samozřejmě také doba přežití je odlišná u časně nalezených stádií oproti pokročilým,“ dodal Holan.

V písecké nemocnici si mohou nechat vyšetřit prsa i ženy mladší 45 let. Po konzultaci se svým praktickým lékařem, gynekologem nebo lékařem přímo v mamografickém centru je ženám ve věku 40 až 45 let provedeno mamografické vyšetření, mladším ultrazvukové. V těchto případech si ženy vyšetření v ročním nebo dvouletém intervalu samy hradí v ceně 750 korun za mamografii a 350 Kč za ultrazvuk.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *